Elastik planşet təqdim olunub Sentyabr 04, 2018 | 02:11 / Texnoloji yeniliklər
Kanadanın Kral Universitetinin İnsan media-laboratoriyasının tədqiqatçılar qrupu planşetə və smartfona bənzəməyən, lakin hər iki qadcetin funksiyaları ilə təchiz edilmiş “MagicScroll” adlı orijinal qurğu hazırlayıb.
İstehsalçıların sözlərinə görə, onları elastik sensor ekrana malik qadcetin yaradılmasına qədim misir papirus bağlamaları (lülə halında bükülmüş kağızlar) ilhamlandırıb. 3D-çapın köməyilə hazırlanmış yeni qurğunun ekranında dəyişmələr qadcetin kənarlarında yerləşdirilmiş təkərləri döndərməklə həyata keçirilir.
Əlavə məlumat tələb olunduqda istifadəçi görünüş sahəsinin formatının genişlənməsi üçün ekranı korpusdan ayıra bilər. Elastik ekran 2K təsvir ölçüsünə malikdir.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, qadcetin qeyri-adi silindrik forması artıq bir sıra üstünlüklərini göstərib. Məsələn, “MagicScroll” əldə və cibdə saxlamaq üçün “iPad”dan daha rahatdır. Qurğu, onu jestlərin köməyilə idarə etməyə imkan verən kamera ilə təchiz olunub.

MagicScroll - a flexible tablet in the spirit of ancient scrolls September 04, 2018 | 02:11 / Technological innovations
A group of researchers at the University's Media Laboratory at Queen's University (Canada) has developed an original device called MagicScroll, which does not look like a tablet or a smartphone, but is endowed with the functions of both gadgets.
According to the developers, to create a MagicScroll with a flexible touch screen they were inspired by the ancient Egyptian papyrus scrolls. This device with a new form factor, manufactured using 3D-printing. Switchings on the screen are performed by turning the wheels located at the edges of the gadget.
If additional information is required, or a deeper "dive", the user can separate the screen from the enclosure to expand the viewing format. The flexible display has a resolution of 2K. Thus, we can talk about creating a new type of mobile devices with an image on the display that exceeds the Retina definition.
The unusual cylindrical form of the gadget has already shown a number of advantages. In particular, it is much more convenient to hold it in your hand during a conversation than the iPad, and also keep in your pocket. The MagicScroll has a built-in camera that allows you to control the device with gestures in the style of Nintendo Wiimote. The screen is rotated by the wheels on the edges of the cylinder, which are reinforced with robotic drives.