Rəngli süni elektron dəri hazırlanıb Avqust 06, 2018 | 03:17 / Texnoloji yeniliklər
Çin alimləri çox nazik, elastik və keçiricilik qabiliyyətinə malik maddə olan qrafen əsasında rəngli süni elektron dəri hazırlayıblar. O, sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqi üçün daşınan elektron qurğu kimi işləyə bilir.
belta.by saytının məlumatına görə, “E-skin” adlı elektron dərinin hazırlanmasında insan dərisinə bənzəyən və təzyiq, temperatur və dartılmanı hiss edə bilən elastik elektron materialdan istifadə olunub. Suyun köməyilə elektron dəri yalnız insan bədəninə deyil, həm də yarpaq və ipək kimi obyektlərə köçürülə bilər.
Elektron dərini insan dərisinə, həmçinin tənəffüs, ürək döyüntüsü və səs daxil olmaqla, bədən siqnallarının ölçülməsi üçün boğaza bərkitmək olar. Yüksək həssaslığa malik olan elektron dəri yüksək temperatura davam gətirir və daşımaq üçün olduqca rahatdır.
Alimlər elektron dərinin səhiyyə və süni intellekt sahələrində tətbiq üçün böyük imkanlara malik olduğuna əmindirlər.

E-skin can be transferred to the human body or attached to the masks to measure body signals.
Chinese scientists from Tsinghua University have created graphene-based artificial color electronic skin that can function as a wearable electronic device for monitoring the state of health. As reported by Xinhua, the electronic skin is called e-skin.
Graphene mimics human skin and can feel pressure, temperature and tension. This ultra slim substance, characterized by excellent flexibility and conductivity is an ideal material for electronic skin. E-skin can be transferred to the human body or attached to the mask for measuring the signals of the body, including breathing, heartbeat and voice, as well as other objects, such as leaves and silk.
Scientists have used the technology of laser scribing, i.e., the application of linear incisions of predetermined depth to the surface. Using this electronic skin can be made according to individual parameters. The inventors believe that graphene skin have a huge potential for application in health and artificial intelligence.
Previously, researchers from the US discovered a person brand new type of cell, different from the known form.