Sərnişin multikopteri nümayiş olunub İyul 16, 2018 | 03:49 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın “Opener” şirkəti vertikal şəkildə havaya qalxan və enən “BlackFly” fərdi uçuş aparatını nümayiş etdirib. Hava gəmisinin sərnişin tutumu 1 nəfər təşkil edir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, multikopteri hər kəs idarə edə bilər və bu səbəbdən uçuşlar üçün pilot lisenziyası tələb olunmur. Artıq ABŞ və Kanadada “BlackFly” üçün bütün lazımi sertifikatlar verilib.
news.rambler.ru saytının məlumatında bildirilir ki, aparat ön və arxa qanadlı multikopter şəklindədir. Qanadların hər birində hava vintli 4 elektromühərrik quraşdırılıb. “BlackFly” fərdi uçuş aparatının uzunluğu 4 metr, hündürlüyü 1,5 metr, qanadlarının uzunluğu 4,2 metr təşkil edir. Aparat boyu 2 metrədək və çəkisi 113 kiloqramadək olan şəxs üçün nəzərdə tutulub.

Canadian-based aviation firm Opener Inc. has unveiled its new BlackFly single-seater aircraft. The aircraft accommodates one person, according to the company's website.
The developers claim that everyone can control such a copter, therefore, for the flights on it, the pilot license is not needed. BlackFly has already received the necessary certificates in the States and Canada.
The device is a multi-copter with a front and rear wings, each equipped with four electric motors with air screws. The length of BlackFly reaches four meters, in height - 1.5 meters, the width of the wingspan - 4.2 meters. The man can not be in a kopter more than two meters and not heavier than 113 kilograms. This is reported by Rambler.