Süni intellekt dərman vasitələrinin kombinasiyalarının təhlükəsizliyini qiymətləndirməyə imkan verəcək İyul 13, 2018 | 04:46 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ-ın Stenford Universitetinin alimləri iki preparatın uyğunlaşdırılmasının əlavə təsirlərinin proqnozlaşdırılması üçün süni intellektə əsaslanan sistem hazırlayıblar. Həkimlər sistemin köməyilə mürəkkəb xəstəliklərin müalicəsi üçün dərman vasitələrinin düzgün kombinasiyalarını seçə biləcəklər. “Dekaqon” adlandırılmış sistemin təkmilləşdirilməsi planlaşdırılır.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar insan orqanizmində 19000-dən çox zülalın bir-biri ilə qarşılıqlı təsirdə olduğunu və müxtəlif dərmanların bu zülallara necə təsir etdiyini müəyyən ediblər. Sonra mütəxəssislər əlavə təsirlərin yaranması qanunauyğunluqlarının təyini üsulunu hazırlayıblar. Alimlər maşın təlimi metodundan istifadə ediblər, sonra proqnozun dəqiqliyini qiymətləndiriblər.
Mütəxəssislər tibbi ədəbiyyatı təhlil ediblər. 10 proqnozlaşdırılmış əlavə təsirdən 5-i təsdiqlənib. Məsələn, sistem aşkar edib ki, xolesterini azaldan atorvastatin və amlopidin (ürək xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün preparat) kombinasiyası əzələlərin iltihabına səbəb ola bilər. Həqiqətən də 2017-ci ildə belə əlavə təsir qeydə alınıb. Hər bir preparatda orta hesabla 159 əlavə təsir aşkar olunub. Bunlardan ürək bulanması, qusma, baş ağrısı, ishal və dermatit ən geniş yayılmış əlavə təsirlərdir.

Искусственный интеллект позволит оценить безопасность комбинаций лекарств Июл 13, 2018 | 04:46 / Интересная информация
Ученые из Стэнфордского университета разработали систему на основе искусственного интеллекта для прогнозирования побочных эффектов сочетания двух препаратов. Ее назвали Декагон. С помощью системы медики смогут подбирать правильные комбинации лекарств для лечения сложных заболеваний. В дальнейшем специалисты планируют усовершенствовать систему.
Исследователи определили, как более 19000 белков в нашем организме взаимодействуют друг с другом, а также как разные лекарства влияют на эти белки. Затем специалисты разработали способ определения закономерностей возникновения побочных эффектов. Ученые использовали метод машинного обучения, после исследователи оценивали точность прогноза.
Специалисты проанализировали медицинскую литературу. Пять из 10 предсказанных побочных эффектов подтвердились. Например, система обнаружила, что комбинация аторвастатина, снижающего холестерин, и амлопидина (препарата для сердечников) может привести к воспалению мышц. И действительно, в 2017 году такой побочный эффект был зарегистрирован. В среднем у каждого препарата оказалось 159 побочных эффектов. Самыми распространенными были тошнота, рвота, головная боль, диарея и дерматит.