Koreyada göz protezləri 3D-printerdə çap ediləcək İyul 13, 2018 | 02:10 / Maraqlı məlumatlar
Cənubi Koreyanın Yonsei Universitetinin Severans klinikası üçölçülü çapın köməyilə yaradılmış göz protezlərinin kommersiyalaşdırılması haqqında məlumat verib. Texnologiya Koreya Elm Nazirliyinin yeni nəsil tibbi devaysların texnoloji inkişafı üzrə layihəsinin bir hissəsidir.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, oftalmoloq Yun Yin-Suk və göz protezləri istehsalçısı Baik Syonq-Vun texnologiyanı 3 il aparılan tədqiqatdan sonra hazırlayıblar. Texnologiyanın tətbiqi universitet və işığın rəqəmsal emalı texnologiyasına malik 3D-printerlər üzrə ixtisaslaşmış “Carima” şirkətinin əməkdaşlığı sayəsində mümkün olub. Artıq istehsalçılar layihənin ikinci mərhələsinə – texnologiyanın kommersiyalaşdırılmasına başlayıblar.
Təşkilatlar arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən, tədqiqatçılar yeni göz protezlərinin təhlükəsizliyi və yararlılığını 2020-ci ilə qədər sınaqdan keçirəcəklər. Bundan sonra klinikanın və “Carima”nın mütəxəssisləri müxtəlif regionlar və ölkələrdən olan pasiyentlərin protezlərlə təmin edilməsi üçün xüsusi proqram hazırlayacaqlar. Platformada məsləhət almaq, protezin dizaynını seçmək, istehsal prosesini izləmək və protezi sifariş etmək mümkün olacaq.
Statistikaya əsasən, Koreyada göz protezlərinə 60000 pasiyent ehtiyac duyur, lakin yalnız 40000 insan onları əldə etmək imkanına malikdir. Yeni texnologiya bu problemin həllinə və istehsal prosesini daha da sürətləndirməyə kömək edə bilər.

Korea announced the commercial 3D printing of eye prostheses
The Severance Clinic at Yonse University reported the commercialization of eye prostheses created with 3D printing. Technology has become part of the project of the Ministry of Science of Korea on the technological development of medical devices of a new generation.
Professor of Ophthalmology, Yun Ying-Suk and manufacturer of eye prostheses Baik Seung-Wun developed the technology after three years of research.
Its application was made possible through a partnership between the University and Carima, a company specializing in 3D printers with digital light processing technology. Now the creators have moved to the second stage of the project - commercialization.
According to the agreement between the organizations, the researchers will conduct testing of the safety and suitability of new eye prostheses until 2020. After that, the team of the clinic and Carima will create a special program for providing prostheses to patients from different regions and countries. On the platform it will be possible to get consultations, choose the design of the prosthesis, follow the production and order the delivery.
According to statistics, eye prostheses are required for 60,000 patients in Korea, but only 40,000 people have access to them. The new technology can help solve this problem and make the production process faster and easier.