Koreyada göz protezləri 3D-printerdə çap ediləcək İyul 13, 2018 | 02:10 / Maraqlı məlumatlar
Cənubi Koreyanın Yonsei Universitetinin Severans klinikası üçölçülü çapın köməyilə yaradılmış göz protezlərinin kommersiyalaşdırılması haqqında məlumat verib. Texnologiya Koreya Elm Nazirliyinin yeni nəsil tibbi devaysların texnoloji inkişafı üzrə layihəsinin bir hissəsidir.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, oftalmoloq Yun Yin-Suk və göz protezləri istehsalçısı Baik Syonq-Vun texnologiyanı 3 il aparılan tədqiqatdan sonra hazırlayıblar. Texnologiyanın tətbiqi universitet və işığın rəqəmsal emalı texnologiyasına malik 3D-printerlər üzrə ixtisaslaşmış “Carima” şirkətinin əməkdaşlığı sayəsində mümkün olub. Artıq istehsalçılar layihənin ikinci mərhələsinə – texnologiyanın kommersiyalaşdırılmasına başlayıblar.
Təşkilatlar arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən, tədqiqatçılar yeni göz protezlərinin təhlükəsizliyi və yararlılığını 2020-ci ilə qədər sınaqdan keçirəcəklər. Bundan sonra klinikanın və “Carima”nın mütəxəssisləri müxtəlif regionlar və ölkələrdən olan pasiyentlərin protezlərlə təmin edilməsi üçün xüsusi proqram hazırlayacaqlar. Platformada məsləhət almaq, protezin dizaynını seçmək, istehsal prosesini izləmək və protezi sifariş etmək mümkün olacaq.
Statistikaya əsasən, Koreyada göz protezlərinə 60000 pasiyent ehtiyac duyur, lakin yalnız 40000 insan onları əldə etmək imkanına malikdir. Yeni texnologiya bu problemin həllinə və istehsal prosesini daha da sürətləndirməyə kömək edə bilər.

В Корее объявили о коммерческой 3D-печати глазных протезов Июл 13, 2018 | 02:10 / Интересная информация
Клиника Северанс при университете Ёнсе сообщила о коммерциализации глазных протезов, созданных при помощи 3D-печати. Технология стала частью проекта Министерства науки Кореи по технологическому развитию медицинских девайсов нового поколения.
Профессор офтальмологии Йун Йин-Сук и производитель глазных протезов Баик Сёнг-Вун разработали технологию после трех лет исследований.
Ее применение стало возможным благодаря партнерству между университетом и Carima – компанией, специализирующейся на 3D-принтерах с технологией цифровой обработки света. Теперь создатели перешли ко второй стадии проекта – коммерциализации.
Согласно договору между организациями, исследователи проведут тестирование безопасности и пригодности новых глазных протезов до 2020 года. После этого команда клиники и Carima создадут специальную программу для предоставления протезовпациентам из различных регионов и стран. На платформе можно будет получить консультации, выбрать дизайн протеза, проследить за производством и заказать доставку.
Согласно статистике, глазные протезы требуются для 60000 пациентов в Корее, однако доступ к ним имеет только 40000 человек. Новая технология может помочь решить эту проблему и сделать процесс производства более быстрым и легким.