“Ağıllı” sarğı yaraların sağalma prosesini izləyəcək İyul 09, 2018 | 03:23 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın Tafts Universitetinin mütəxəssisləri yaraların sağalma prosesini izləyən sensorlara malik yeni “ağıllı” sarğı yaradıblar.
İstehsalçıların sözlərinə görə, artıq sınaqdan keçirilmiş sarğı-plastır, hətta mürəkkəb yaraların öhdəsindən gələ bilir. Daxili sensorlar infeksiya və ya iltihabın mövcudluğunu göstərən “pH” səviyyəsini və bədən temperaturunu izləyir.
naukatv.ru saytının məlumatında bildirilir ki, yanıqlar və müxtəlif xəstəliklər dərinin bərpaedici qabiliyyətini poza bilər, lakin “ağıllı” plastır hətta yaxşı bitişməyən yaraları effektiv şəkildə sağaldaraq xəstə və ya həkimlər tərəfindən müdaxiləni minimuma endirir. Texnologiya dərinin təbii sağalmasına imkan yaradır. Mikroprosessor sensorlardan daxil olan məlumatları oxuyur və istifadəçinin istəyinə uyğun olaraq antibiotik dozaları dərinin altına yeridir. Bütün konstruksiya şəffaf tibbi plyonkaya bərkidilib və 3 millimetrə yaxın qalınlıqda elastik sarğını formalaşdırır.
Plastırın yaradıcıları sarğı materialının ucuz alınması və mikroprosessordan başqa bütün komponentlərin birdəfəlik olmasına çalışıblar. Gələcəkdə “ağıllı” sarğının tətbiq ediləcəyi sahələrin genişləndirilməsi üçün onun imkanlarının artırılması nəzərdə tutulur. Hazırda “in vitro” şəraitində uğurla sınaqdan keçirilmiş texnologiyanın kliniki testləri aparılır.

«Умная» повязка отслеживает заживление ран с помощью датчиков Июл 09, 2018 | 03:23 / Технологические новшества
Исследователи из Университета Тафтса (США) создали новую «умную» повязку со встроенными датчиками, которые отслеживают процесс исцеления ран.
По словам разработчиков, повязка-пластырь прошла лабораторные испытания и может справиться даже со сложными ранами. Встроенные датчики отслеживают уровень pH и температуру тела, которые могут показать наличие инфекции или воспаления.
Ожоги и различные заболевания могут подавить регенеративные способности кожи, но «умный» пластырь может эффективно излечивать даже плохо заживающие раны, сократив до минимума вмешательство со стороны пациента или врачей. Технология способствует естественному заживлению кожи. Микропроцессор считывает данные датчиков и даже впрыскивает дозы антибиотиков по желанию носителя. Вся конструкция прикреплена к прозрачной медицинской пленке и формирует эластичную повязку толщиной менее 3 мм.
Создатели пластыря стремились к тому, чтобы перевязочный материал получился дешевым, а все компоненты, кроме микропроцессора, были одноразовыми. В будущем возможно расширение возможностей «умной» повязки, чтобы увеличить число сфер ее применения. В настоящее время разработка успешно протестирована в условиях in vitro и проходит доклинические испытания.