Robot-cərrah ilk dəfə insan gözünü əməliyyat edib İyun 21, 2018 | 12:30 / Maraqlı məlumatlar
2016-cı ildə Oksford Universitetində yeni avtomatlaşdırılmış “PRECEYES” sisteminin kliniki sınaqlarının hazırlığına başlanılıb. O, insanın gözündə əməliyyat aparmaq üçün nəzərdə tutulub. Ötən həftə yeni sistemin sınaqdan keçirilməsi haqqında ilk hesabat təqdim olunub. Robot həyata keçirdiyi 9 əməliyyatda heç bir səhvə yol verməyib.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “PRECEYES” həkimin əmrlərinə tabe olan və bütün hərəkətləri yüksək dəqiqliklə yerinə yetirən avtomatlaşdırılmış “əldir. Burada, hətta birbaşa xarici təsir zamanı təsadüfi hərəkət riski istisna edilib. Belə ki, bıçaq heç vaxt elektron cərrahın əlində titrəməyəcək. Bundan başqa, robot bütün əməliyyat alətlərini praktik olaraq tətbiq edə bilir.
Sınaqların birinci mərhələsində pasiyentlərin üzərində 12 eyni əməliyyat (gözün torlu qişasının membranının bir hissəsinin çıxarılması) keçirilib. Əməliyyatların yarısı “PRECEYES” robotunun köməyilə keçirilib və adi əməliyyatlardan 3 dəfə daha yavaş, lakin əlavə kəsiklər olmadan aparılıb. İkinci mərhələdə robot 3 pasiyentdə qanaxmanı tamamilə aradan qaldırıb.
“İşin sürətinin aşağı olması cərrahların texnologiya ilə yaxından tanış olmamaları ilə bağlıdır. Lakin indi görünür ki, “PRECEYES” növbəti mürəkkəb sınağa – gözün torlu qişasının gen terapiyasına hazırdır. Həkimlər torlu qişanın yalnız aktiv olmayan hissəsini canlı hissədən fərqləndirməyi bacarırlar, robotun tətbiqi isə işçi maddəni birbaşa damara və ya neyrona yüksək dəqiqliklə daxil etməyə imkan verəcək”, – deyə layihənin rəhbəri Robert MakLaren bildirib.

The robot-surgeon for the first time operated on the human eye June 21, 2018 | 12:30 / Interesting information
In 2016, Oxford University began the preparation of clinical trials of the new robotic PRECEYES system. It is intended for operations in front of a person, and last Monday there was the first detailed report on the testing of the novelty. In nine operations, the robot did not make any mistakes.
PRECEYES is a robotic "hand" of a wide profile that obeys the commands of a doctor, but performs all actions with high accuracy. Here, the risk of accidental movement is excluded, even with direct external action, the scalpel will never falter in the hand of the electronic surgeon. And besides him, the robot can apply almost the entire range of operating tools.
At the first stage of the test, 12 identical operations were performed on live patients: removal of a fragment of the retina membrane of the eye. Half of the operations were performed with the PRECEYES robot, three times slower than manually, but without additional incisions. For example, a doctor needs a special flashlight to operate the microscope, whereas the robot performed all the manipulations through a single tiny cut in the retina.
At the second stage, the robot successfully removed hemorrhages in three patients. The project manager, Robert McLaren, notes - surgeons are new to technology, they are reinsured, hence the low speed of work. But now it is obvious that PRECEYES is ready for the next, extremely prohibitive test: gene therapy of the retina. Doctors-people are only able to distinguish the "inactive" part of the retina from the live, but the use of the robot will allow to enter the working substance very accurately, directly into the blood vessel or neuron, to unlock them. While this is impossible in principle, but robots like PRECEYES are created to make such treatment real.