Robot-cərrah ilk dəfə insan gözünü əməliyyat edib İyun 21, 2018 | 12:30 / Maraqlı məlumatlar
2016-cı ildə Oksford Universitetində yeni avtomatlaşdırılmış “PRECEYES” sisteminin kliniki sınaqlarının hazırlığına başlanılıb. O, insanın gözündə əməliyyat aparmaq üçün nəzərdə tutulub. Ötən həftə yeni sistemin sınaqdan keçirilməsi haqqında ilk hesabat təqdim olunub. Robot həyata keçirdiyi 9 əməliyyatda heç bir səhvə yol verməyib.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “PRECEYES” həkimin əmrlərinə tabe olan və bütün hərəkətləri yüksək dəqiqliklə yerinə yetirən avtomatlaşdırılmış “əldir. Burada, hətta birbaşa xarici təsir zamanı təsadüfi hərəkət riski istisna edilib. Belə ki, bıçaq heç vaxt elektron cərrahın əlində titrəməyəcək. Bundan başqa, robot bütün əməliyyat alətlərini praktik olaraq tətbiq edə bilir.
Sınaqların birinci mərhələsində pasiyentlərin üzərində 12 eyni əməliyyat (gözün torlu qişasının membranının bir hissəsinin çıxarılması) keçirilib. Əməliyyatların yarısı “PRECEYES” robotunun köməyilə keçirilib və adi əməliyyatlardan 3 dəfə daha yavaş, lakin əlavə kəsiklər olmadan aparılıb. İkinci mərhələdə robot 3 pasiyentdə qanaxmanı tamamilə aradan qaldırıb.
“İşin sürətinin aşağı olması cərrahların texnologiya ilə yaxından tanış olmamaları ilə bağlıdır. Lakin indi görünür ki, “PRECEYES” növbəti mürəkkəb sınağa – gözün torlu qişasının gen terapiyasına hazırdır. Həkimlər torlu qişanın yalnız aktiv olmayan hissəsini canlı hissədən fərqləndirməyi bacarırlar, robotun tətbiqi isə işçi maddəni birbaşa damara və ya neyrona yüksək dəqiqliklə daxil etməyə imkan verəcək”, – deyə layihənin rəhbəri Robert MakLaren bildirib.

Робот-хирург впервые прооперировал человеческий глаз Июн 21, 2018 | 12:30 / Интересная информация
В 2016-ом в Оксфордском университете начали подготовку клинических испытаний новой роботизированной системы PRECEYES. Предназначена она для операций на глазах человека, а в минувший понедельник появился первый развернутый отчет о тестировании новинки. В девяти операциях робот не допустил ни одной ошибки.
PRECEYES является роботизированной «рукой» широкого профиля, которая подчиняется командам врача, но выполняет все действия с высокой точностью. Здесь исключен риск случайного движения даже при прямом внешнем воздействии, скальпель никогда не дрогнет в руке электронного хирурга. А помимо него робот умеет применять практически весь спектр операционных инструментов.
На первом этапе испытаний провели 12 идентичных операций на живых пациентах: удаление фрагмента мембраны сетчатки глаза. Половину операций провели при помощи робота PRECEYES, втрое медленнее, чем вручную, но без дополнительных разрезов. Например, врач нуждается в установке специального фонарика для работы микроскопа, тогда как робот все манипуляции выполнил через единственный крохотный разрез в сетчатке.
На втором этапе робот успешно удалил кровоизлияния у троих пациентов. Руководитель проекта, Роберт МакЛарен, отмечает – хирурги плохо знакомы с технологией, они перестраховывались, отсюда и низкая скорость работы. Зато теперь очевидно, что PRECEYES готов к следующему, запредельно сложному испытанию: генной терапии сетчатки. Врачи-люди способны лишь отличить «неактивный» участок сетчатки от живого, но применение робота позволит вводить рабочее вещество очень точно, прямо в кровеносный сосуд или нейрон, для их разблокировки. Пока это невозможно в принципе, но роботы вроде PRECEYES и создаются, чтобы сделать такое лечение реальным.