Süni intellekt şəkilə əsasən üçölçülü səhnə yaradıb İyun 20, 2018 | 11:03 / Maraqlı məlumatlar
Alqoritm bir çox nümunələr üzərində işıq mənbəyinin yerləşdiyi yeri və onun ətrafdakı obyektlərə necə təsir etdiyini öyrənib.
B.Britaniyanın “DeepMind” şirkəti ikiölçülü şəkilə əsasən üçölçülü mühit təqdim etmək imkanına malik neyron şəbəkə hazırlayıb.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, sistem “Generative Query Network (GQN)” adlanır. Süni intellektə təhlil etməyi öyrətmək üçün komanda ona ərazinin müxtəlif bucaqlarından bir səhnənin təsvirlərini təqdim edib. Şəbəkə bu şəkilləri obyektlərin necə dəyişdiyini anlamaq və onların müxtəlif rakurslardan necə görünəcəyini proqnozlaşdırmaq üçün istifadə edib. Sistem həmçinin teksturları və işıqlandırmanı nəzərə alıb.
Komanda üzvlərindən Danilo Rezende bildirib ki, alqoritm insanlar kimi öyrənir. Bir neçə dəfə eyni obyekti gördükdə onun xarakteristikalarını təhlil edir, yadda saxlayır və onları təkrar qarşılıqlı təsir zamanı istifadə edir. Onun sözlərinə görə, süni intellekt daxildən çəkilmiş bir neçə şəkli skan edərək bütöv labirinti təkrar canlandırmaq imkanına malikdir.

Artificial Intelligence DeepMind recreated a three-dimensional scene from the photo
The algorithm has learned from many examples to understand where the light source is located and how it affects the surrounding objects.
The British company DeepMind has developed a neural network that is capable of representing a three-dimensional environment in a single two-dimensional image.
The system is called the "Generating Query Network" (GQN). To teach AI to analyze, the team showed him images of one scene from different points of view. These images were used by the network in order to understand how objects are changed, and to predict how they will look from other angles. The system also took into account textures and lighting.
One of the workers Danilo Rezende said that the algorithm is trained the same way as people. Having seen a lot of times the same object, he analyzes its characteristics, remembers and uses them in a second interaction. According to him, artificial intelligence is capable of reproducing a whole labyrinth, scanning several photographs taken from within.