“Microsoft” dənizin dibində data mərkəz yaradıb İyun 08, 2018 | 10:04 / Maraqlı məlumatlar
“Microsoft” şirkəti Şotlandiya sahili yaxınlığında 35,5 metr dərinlikdə 864 serverə malik data mərkəz yaradıb.
Data mərkəz qidalanma mənbəyinə və İnternetə sualtı kabellə qoşulub. Serverlər onların saxlanması xərclərini azaltmaq məqsədilə soyutma üçün dəniz suyundan istifadə edəcəklər. Belə ki, vəsaitin böyük hissəsi məhz data serverlərin soyutma sistemlərinə xərclənir, çünki məhsuldar serverlərdən çox istilik ayrılır.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “Microsoft” 2019-cu ildə data mərkəzin vəziyyətini, kapsulların daxili temperaturu və korpusun germetikliyini analiz edəcək. İstehsalçıların fikrincə, belə data mərkəz minimum 5 il işləyə biləcək.
Qeyd edək ki, şirkət 3 il əvvəl oxşar texnologiyanı sınaqdan keçirmişdi. O zaman kiçik data mərkəz Kaliforniya yaxınlığında okeanın dibində quraşdırılmışdı. Serverlər dənizin dibində cəmi 105 gün qalmışdı.

Microsoft installed a data center with 864 servers on the sea floor June 08, 2018 | 10:04 / Interesting information
Microsoft created an underwater data center with 864 servers at a depth of 35.5 meters near the Orkney Islands in Scotland. This is stated in a message from Microsoft.
The data center is connected to a power source and the Internet by an underwater cable that stretches to the Orkney Islands. It is planned that the servers will use sea water for cooling in order to reduce the cost of their maintenance - a huge amount of money is spent on cooling systems of data servers, because high-performance servers allocate a lot of heat.
In the next year the company will analyze the state of the data center, the temperature inside the capsules and the tightness of the case. According to the developers, such a data center is designed for at least five years of operation without the need for maintenance.
Three years ago, Microsoft already tested this technology - then a small data center was installed on the ocean floor near California. The whole server stood at the bottom of the sea for 105 days, but experts continued to work on the creation of a similar device.