Süni intellekt üzrə bakalavr proqramına start veriləcək May 22, 2018 | 09:58 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ-ın ən nüfuzlu universitetlərindən biri olan Karneqi Mellon Kompüter Elmləri Məktəbi növbəti tədris ilindən etibarən süni intellekt sahəsində bakalavr proqramına start verəcək.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, ekspertlər süni intellekt sahəsində ixtisaslaşdırılmış kadrlara ehtiyac olduğunu bildiriblər. Onların fikrincə, bu proqram mütəxəssislərin hazırlanmasına imkan verəcək və digər universitetləri oxşar tədris istiqamətlərini yaratmağa vadar edəcək.
“Tələbələr süni intellekt sahəsi üzrə aspiranturaya yaxşı hazırlaşacaqlar. Kurs işi onlara informatika, riyaziyyat və statistika üzrə biliklərini artırmağa imkan verəcək. Fakültədə bütün zəruri fənlər tədris ediləcək: simvolik və məntiqi yanaşma, axtarış və planlaşdırma, qrafik modellər, robot texnikası, kompüter görməsi, insan və süni intellekt arasında qarşılıqlı əlaqə və ünsiyyət dili. Tələbələr bu fənlərin fundamental nəzəriyyələri ilə yanaşı, süni intellekt metodlarından istifadə etməyi və onları inkişaf etdirməyi də öyrənəcəklər. Müxtəlif tədqiqatların aparılması üçün bir çox imkanlar yaradılacaq ki, bu da tələbələrin diplom işinə hazırlanmasına kömək edəcək”, – deyə informatika və robot texnikası üzrə mütəxəssis Rid Simmons bildirib.

In the US, the first bachelor's program on artificial intelligence
One of the most prestigious American universities - the Carnegie Mellon School of Computer Science - is launching a bachelor's program in the field of artificial intelligence from the next school year. This specialization will appear in the US for the first time.
The industry lacks qualified personnel associated with AI, and this program will contribute to the emergence of new specialists and will encourage other universities to create similar educational areas, industry experts say.
"Students will be well prepared for graduate school in the field of AI and related disciplines. Coursework will give them a solid foundation in mathematics, statistics and computer science. Students are expected to study in depth the subjects of artificial intelligence: symbolic and probabilistic reasoning, search and planning, graphic models, robotics, computer vision, language of understanding and interaction between a person and AI. They will also study the fundamental theory of these subjects and learn to use and develop AI methods. Students will have many opportunities for research, which will also help prepare them for graduation work, "said Professor of Robotics and Informatics Reed Simmons.
It is noted that the curricula focus on machine learning, neural networks, robotics and cognitive research. Initially, about 100 students will be able to participate in the program.