Süni intellekt üzrə bakalavr proqramına start veriləcək May 22, 2018 | 09:58 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ-ın ən nüfuzlu universitetlərindən biri olan Karneqi Mellon Kompüter Elmləri Məktəbi növbəti tədris ilindən etibarən süni intellekt sahəsində bakalavr proqramına start verəcək.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, ekspertlər süni intellekt sahəsində ixtisaslaşdırılmış kadrlara ehtiyac olduğunu bildiriblər. Onların fikrincə, bu proqram mütəxəssislərin hazırlanmasına imkan verəcək və digər universitetləri oxşar tədris istiqamətlərini yaratmağa vadar edəcək.
“Tələbələr süni intellekt sahəsi üzrə aspiranturaya yaxşı hazırlaşacaqlar. Kurs işi onlara informatika, riyaziyyat və statistika üzrə biliklərini artırmağa imkan verəcək. Fakültədə bütün zəruri fənlər tədris ediləcək: simvolik və məntiqi yanaşma, axtarış və planlaşdırma, qrafik modellər, robot texnikası, kompüter görməsi, insan və süni intellekt arasında qarşılıqlı əlaqə və ünsiyyət dili. Tələbələr bu fənlərin fundamental nəzəriyyələri ilə yanaşı, süni intellekt metodlarından istifadə etməyi və onları inkişaf etdirməyi də öyrənəcəklər. Müxtəlif tədqiqatların aparılması üçün bir çox imkanlar yaradılacaq ki, bu da tələbələrin diplom işinə hazırlanmasına kömək edəcək”, – deyə informatika və robot texnikası üzrə mütəxəssis Rid Simmons bildirib.

В США появилась первая бакалаврская программа по искусственному интеллекту Мая 22, 2018 | 09:58 / Интересная информация
Один из самых престижных американских университетов — Школа компьютерной науки Карнеги–Меллона — со следующего учебного года запускает бакалаврскую программу в области искусственного интеллекта. Подобная специализация появится в США впервые.
Индустрии не хватает квалифицированных кадров, связанных с ИИ, и эта программа поспособствует появлению новых специалистов и сможет побудить другие университеты создавать схожие учебные направления, считают отраслевые эксперты.
«Студенты хорошо подготовятся к аспирантуре в сфере ИИ и смежных дисциплин. Курсовая работа даст им прочную основу в математике, статистике и информатике. Студентов ждет всестороннее изучение предметов искусственного интеллекта: символические и вероятностные рассуждения, поиск и планирование, графические модели, робототехника, компьютерное зрение, язык понимания и взаимодействия между человеком и ИИ. Они также изучат фундаментальную теорию этих предметов и научатся использовать и развивать методы ИИ. У студентов будет множество возможностей для проведения исследований, что также поможет подготовить их к выпускной работе», — отметил профессор робототехники и информатики Рид Симмонс.
Отмечается, что учебные планы делают упор на машинное обучение, нейронные сети, робототехнику и когнитивные исследования. Первоначально в программе смогут участвовать около 100 студентов.