Smartfon vasitəsilə rəngini dəyişən parça hazırlanıb May 17, 2018 | 04:05 / Texnoloji yeniliklər
Mərkəzi Florida Universitetinin Optika və Fotonika Kollecinin tədqiqatçıları buqələmun kimi rəngini dəyişən unikal “HyperColor” parçasını hazırlayıblar.
İşıq diodları ilə təchiz edilmiş işıqsaçan geyimdən fərqli olaraq, yeni parçada parlaqlığı liflər yaradırlar. Hər bir lif dəstəsi çox nazik metalların ətrafına dolanıb. Onlardan keçən elektrik cərəyanının ölçüsünün dəyişməsi parçanın temperaturunun azalması və ya yüksəlməsinə səbəb olur. Temperatur dəyişikliyinə sapların daxilindəki xüsusi piqmentlər reaksiya verir. Bütün prosesə smartfonun köməyilə nəzarət etmək mümkündür.
techcult.ru saytının məlumatına görə, rəng qamması hələ ki, 4 rənglə məhdudlaşır. Parçanı yumaq və ütüləmək olar. Alimlər “ağıllı” parçanın təkmilləşdirilməsi üzərində çalışırlar.
Hazırda istehsalçılar parçanın istehsalının təşkili və onun tezliklə bazara çıxarılması üzrə potensial partnyorlarla danışıqlar aparırlar.

Одежда-хамелеон изменит цвет по команде смартфона Мая 17, 2018 | 04:05 / Технологические новшества
Команда исследователей Колледжа оптики и фотоники Университета Центральной Флориды (USF) разработала уникальную «умную» ткань HyperColor, изменяющую цвет, подобно хамелеону.
В отличии от уже существующей светящейся одежды со встроенными в нее светодиодами, в новой ткани яркость генерируют сами волокна. Каждая прядь обернута вокруг сверхтонких кусочков металла. Изменение величины протекающего по ним электрического тока приводит к снижению или повышению температуры ткани. На температурные колебания реагируют специальные пигменты внутри нитей, изменяя цвет ткани. Весь процесс можно контролировать с помощью смартфона.
Ткань-хамелеон находится на ранней стадии разработки и имеет ряд ограничений. В частности, цветовая гамма пока ограничена 4 цветами. Несмотря на то, что ткань можно стирать и гладить, она все еще остается довольно грубой, подобно «джинсе». Команда USF совместно с производителями текстильных волокон активно работают над устранением этих недостатков.
В настоящее время разработчики ведут переговоры с потенциальными партнерами по организации промышленного производства ткани-хамелеона и выведению ее на рынок в течение ближайших лет.