“Uber” şirkəti və ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) arasında uçan taksilərin hazırlanması haqqında ikinci saziş imzalanıb. Nəqliyyat vasitəsi təyyarə və vertolyot hibridindən ibarət olacaq. Uçan taksinin ilk sınaqlarının Los-Anceles və Dallasda keçirilməsi planlaşdırılır.
lenta.ru saytının məlumatına görə, nümayiş edilən hava taksisi enmə zamanı yığılan dörd üfüqi fırlanan vintlə təchiz edilib. Beşinci rotor aparatın quyruq hissəsində yerləşir və irəliyə hərəkət üçün istifadə olunur.
Şirkətin planlarına əsasən, uçan taksi 300-400 metr hündürlükdə hərəkət edəcək. Enmə meydançaları hündürmərtəbəli binaların dam örtüklərində yerləşəcək. Onların hər biri 200 uçuş və enmə qəbul edə biləcək. Yeni nəqliyyatın yola sərf edilən vaxtı 30 dəqiqədən 5 dəqiqəyədək azaltmağa kömək edəcəyi nəzərdə tutulur.
Daha əvvəl “Uber” şirkətinin 2020-ci ildə uçan nəqliyyat vasitəsinin işlək modelini Dubayda keçiriləcək “World Expo” sərgisində təqdim edəcəyi ilə bağlı məlumatlar yayılıb.

Показан прототип летающего такси Мая 11, 2018 | 10:23 / Интересная информация
Компания Uber подписала второе соглашение с НАСА о разработке летающих такси. Транспорт будет представлять собой гибрид самолета и вертолета.
Объявление о подписании соглашения было сделано во время ежегодной конференции Uber Elevate Summit. Первые испытания воздушного такси будут проводиться в Лос-Анджелесе и Далласе.
У представленного воздушного такси четыре горизонтально вращающихся винта, которые складываются при посадке. Пятый ротор находится в хвосте и используется для движения вперед. Такси будет полностью электрическим и сможет перемещаться на высоте в 300-400 метров.
По задумке компании, посадочные площадки будут находиться на крышах высотных домов. Каждая из них сможет принять 200 взлетов и посадок. Планируется, что новый транспорт поможет сократить время в пути с 30 до 5 минут.
Ранее сообщалось, что Uber готовится представить к 2020 году рабочую модель летающего транспортного средства. Презентация должна пройти на выставке World Expo в Дубае.