3D-printerdə insan dərisi çap edilib May 07, 2018 | 05:16 / Texnoloji yeniliklər
Kanada həkimləri insan dərisinin bərpası üçün nəzərdə tutulan portativ üçölçülü printeri təqdim ediblər. Qurğu bir neçə dəqiqə ərzində dəri qatını biomaterial vasitəsilə bərpa edə bilir.
life.ru saytının məlumatına görə, Toronto Universitetinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “U of T bioprinter” adlı xüsusi qurğu kompakt ölçülərə malikdir və bir neçə dəqiqə ərzində yanıq yarasını sağaltmağa imkan verir. Printerə bədənin yaralı hissələrinə tətbiq oluna bilən süni dəri parçalarına çevrilən biomaterial yüklənir. Bir müddət sonra dəri adaptasiya olunur və yaralar sağalır. Mütəxəssislər bildiriblər ki, “U of T bioprinter” sayəsində dəri donorlarına ehtiyac qalmayacaq.
Layihə iştirakçısı Navid Hakiminin sözlərinə görə, printeri müxtəlif yanıq dərəcələrinə uyğun sazlamaq mümkündür. Qurğu laboratoriya donuzları üzərində uğurla sınaqdan keçirilib. Gələcəkdə alimlər 3D-printeri insanlar üzərində sınaqdan keçirməyi və daha böyük süni dəri parçaları istehsal etməyi planlaşdırırlar.

Учёные научились печатать человеческую кожу на принтере Мая 07, 2018 | 05:16 / Технологические новшества
Канадские медики представили сверхбыстрый 3D-принтер, предназначенный для восстановления человеческой кожи. Особенность устройства заключается в том, что он может за считаные минуты восстановить кожный покров.
Девайс, разработанный сотрудниками Университета Торонто, называется U of T bioprinter. Он имеет компактные размеры и позволяет залечивать ожоги за считаные минуты. В принтер загружается биоматериал, который преобразуется в лоскуты искусственной кожи, которую можно накладывать на поражённые участки тела. Со временем такая кожа адаптируется и затянет раны. Специалисты уточняют, что с принтером U of T bioprinter врачам больше не понадобятся доноры кожи.
По словам аспиранта и участника проекта Навида Хакими, принтер можно настраивать под разные степени ожогов. Команда уже успешно испытала устройство, применив его на подопытных свиньях. В будущем учёные надеются протестировать девайс на людях и добиться, чтобы аппарат мог производить более широкие лоскуты искусственной кожи.