Dünyanı real zamanda izləmək üçün orbital şəbəkə yaradılır Aprel 24, 2018 | 03:00 / Texnoloji yeniliklər
Yeni “EarthNow” şirkəti orbitdən dünyanın istənilən nöqtəsinin şəklini çəkmək və saniyələr ərzində onun videosunu təqdim etmək imkanına malik olacaq. Başqa sözlə, planetin istənilən nöqtəsində real zamanda nə baş verdiyini faktiki olaraq izləmək mümkün olacaq. Şirkətin investorları arasında “AirBus”, “SoftBank Group” şirkətləri, peyk əlaqəsi sahəsində veteran Qreq Vayler, eləcə də Bil Qeyts yer alır.
Şirkət nümayəndələrinin bildirdiyinə görə, vəsaitlər ilk növbədə, real zamanda Yer kürəsini müşahidə etmək üçün innovativ və unikal xidmət təminatı üzrə sistemin layihəsinin təkmilləşdirilməsinə yönəldilib.
popmech.ru saytının məlumatına əsasən, Qreq Vaylerin “OneWeb” şirkəti artıq siqnalın ötürülməsi zamanı son dərəcə aşağı ləngiməyə malik peykləri kosmosa buraxıb. Onun hədəfi isə artıq 2020-ci ilə genişzolaqlı formatda peyklərin tam şəbəkəsinin yaradılmasıdır. “EarthNow” şirkəti “OneWeb”in texnologiyasının təkmilləşdirilmiş versiyasından istifadə edəcək.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə əsasən, sistemin ümumi dəyəri təxminən bir milyard dollar təşkil edəcək. Şirkətin əsas məqsədi öz xidmətlərini dövlətlərə və əyləncə xidmətləri sahəsində ixtisaslaşan şirkətlərə təqdim etməkdir.
Şirkət, həmçinin sistemin digər imkanlarını da nəzərdən keçirir. O, meşə yanğınları başladığı anda xəbərdar etmək, vulkan püskürmələrini ilk vaxtdan müşahidə etmək, media vasitələrinə bütün dünyadan hadisələri işıqlandırmağa kömək etmək, balinaların köçünü izləmək, “ağıllı şəhərlərə” daha effektiv olmağa kömək etmək, bütün planet üzrə münaqişə zonalarını müşahidə etmək və s. xidmətlər göstərəcək.

Orbital network for tracking the whole world in real time April 24, 2018 | 03:00 / Technological innovations
EarthNow is a new company that, according to its founders, will be able to capture from the orbit any part of the world and provide a video with a second delay, that is, in fact you can see what is happening anywhere in the world in real time. And just look at you.
On Wednesday, EarthNow announced that it is moving to exist in the form of a full-fledged commercial company. Among its investors are AirBus, SoftBank Group, satellite communications veteran Greg Wyler, as well as Bill Gates.
The volume of initial investments has not been disclosed, but the statement says that the funds "are primarily aimed at improving the project of the entire system to provide an innovative and unique service for real-time Earth observation." It is also interesting to note that Wyler OneWeb has already launched advanced satellites into space with an extremely low delay in signal transmission, and its goal is to create an entire network of satellites broadcasting in broadband by 2020.
The company's task is to earn money by providing its services to governments and companies specializing in entertainment services, which, of course, can not but inspire serious fears.
The company also lists other features of its systems. With its help it will be possible "to catch poachers in the sea, fixing them at the time of illegal fishing; to detect forest fires at the moment when they are just beginning; from the very beginning of the eruptions; help media resources tell stories from around the world; track whale migration, help "smart cities" be even more effective; on request to provide data on the state of planting of cereals and observe the zones of conflict throughout the planet. "