Oyuncaqları rəqəmsal dünyaya “daşıyan” texnologiya hazırlanıb Aprel 12, 2018 | 10:03 / Texnoloji yeniliklər
“Microsoft” şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “Zanzibar” texnologiyası fiziki obyektləri identifikasiya etməyə və izləməyə, Near Field Communication texnologiyasının köməyilə barmaqlarla manipulyasiya edərək onlarla qarşılıqlı əlaqədə olmağa imkan verən kiçik elastik xalçadan ibarətdir.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, xalçanı fərdi kompüterə və ya planşetə qoşduqdan sonra qurğu obyekti qəbul edir və ekranda obyektin təsviri meydana çıxır. Xalça üzərində bir neçə obyekt olduqda “Zanzibar” hər bir predmetin yerdəyişməsini izləyir və onları dəqiqliklə müəyyən edir.
“Project Zanzibar” uşaqlara öz oyuncaqlarını fiziki reallıqdan rəqəmsal dünyaya “daşımağa” və onların səsli, vizual və digər xüsusi effektlər sayəsində necə canlandıqlarını görməyə imkan verir.
Layihə aprel ayının sonunda Kanadanın Monreal şəhərində keçiriləcək “Hesablama sistemlərində insan amili” konfransında (ACM CHI 2018 – Conference on Human Factors in Computing Systems) təqdim olunacaq.

Project Zanzibar переносит любимые детские игрушки в цифровой мир Апр 12, 2018 | 10:03 / Технологические новшества
Project Zanzibar – детище компании Microsoft. Он представляет собой гибкий переносной коврик, с помощью которого можно воспринимать и отслеживать физические объекты, идентифицировать их и давать возможность взаимодействовать с ними, манипулируя пальцами, с помощью технологии Near Field Communication.
Для этого необходимо подключить коврик к ПК или планшету. Чтобы устройство воспринимало объект, к его основанию нужно прикрепить наклейку NFC. После этого на экране появляется пространственное изображение объекта. Если объектов несколько, Zanzibar отслеживает перемещение каждого предмета и точно идентифицирует их, даже если они уложены друг на друга.
Project Zanzibar дает возможность детям «переносить» свои игрушки из физической реальности в цифровую и видеть, как они оживают, благодаря звуковым, визуальным и другим спецэффектам.
Zanzibar пока еще не стал коммерческим продуктом, но, судя по всему, это вопрос времени. Ознакомиться с ним смогут участники Конференции по человеческому фактору в вычислительных системах (ACM CHI 2018), которая состоится в Монреале в конце этого месяца.