Oyuncaqları rəqəmsal dünyaya “daşıyan” texnologiya hazırlanıb Aprel 12, 2018 | 10:03 / Texnoloji yeniliklər
“Microsoft” şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “Zanzibar” texnologiyası fiziki obyektləri identifikasiya etməyə və izləməyə, Near Field Communication texnologiyasının köməyilə barmaqlarla manipulyasiya edərək onlarla qarşılıqlı əlaqədə olmağa imkan verən kiçik elastik xalçadan ibarətdir.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, xalçanı fərdi kompüterə və ya planşetə qoşduqdan sonra qurğu obyekti qəbul edir və ekranda obyektin təsviri meydana çıxır. Xalça üzərində bir neçə obyekt olduqda “Zanzibar” hər bir predmetin yerdəyişməsini izləyir və onları dəqiqliklə müəyyən edir.
“Project Zanzibar” uşaqlara öz oyuncaqlarını fiziki reallıqdan rəqəmsal dünyaya “daşımağa” və onların səsli, vizual və digər xüsusi effektlər sayəsində necə canlandıqlarını görməyə imkan verir.
Layihə aprel ayının sonunda Kanadanın Monreal şəhərində keçiriləcək “Hesablama sistemlərində insan amili” konfransında (ACM CHI 2018 – Conference on Human Factors in Computing Systems) təqdim olunacaq.

12 April 2018 - 10:03 | Technological innovations
Project Zanzibar is a flexibleportable mat that can sense and track physical objects, identify what they are, and allow you to interact through multi-touch and hover gestures.
Every object in the Project Zanzibar platform has a globally unique identifier (ID), which means data can be stored for each unique object. Collectible cards can gain points and XP, gaining value over time. Toys can learn their own history and tell unique stories. These natural ways of manipulating the world opens up a world of possibilities in terms of how people can play, learn and interact between the physical and digital world.
Project Zanzibar allows kids to bring their toys into an interactive experience and watch them come alive through sound, visuals, special effects. Project Zanzibar provides a natural fit for extending many existing physical games into a digital space.
Zanzibar has not yet become a commercial product, but it seems to be a matter of time. The participants in the Conference on Human Factors in Computer Systems (ACM CHI 2018), which will be held in Montreal at the end of this month, will be able to familiarize with it.