Dünya ölkələrində dronlardan istifadə necə tənzimlənir? Aprel 02, 2018 | 12:34 / Maraqlı məlumatlar
Dronlar gündəlik həyatımızda gükeçdikcə daha çox sahələrdə tətbiq olunur. Mütəxəssisləgüman edirləki, tezliklə pilotsuz uçuş aparatları insan həyatınıayrılmaz hissəsinə çevriləcək
aerozone.space saytının məlumatında bildirilir ki, son zamanlar dünya ölkələrində dronlardan istifadəyə görə inzibati məsuliyyət məsələsi böyük aktuallıq kəsb edir. Müxtəlif ölkələrdə dronlardan istifadəyə dair müxtəlif qanunlar qüvvədədir.
BöyüBritaniya
Böyük Britaniyanın Hitrou aeroportunda dronun A320 aerobusu ilə toqquşma təhlükəsi nəticəsində hakimiyyət pilotsuz uçuş aparatlarını potensial təhlükə kimi qəbul edərək bir neçə qanun qəbul etdilər.  Belə ki, Böyük Britaniyada maksimum 122 metr hündürlükdə kopterlərdən istifadə etmək olar. Şəxsi həyatın mühafizəsi ilə əlaqədar olaraq, dronların obyektə (insan, tikinti və s. ) maksimum yaxınlığı 50 metr təşkil edir. Sıx məskunlaşmış ərazilər və ya böyük insan qruplarından uzaqlıq 150 metr kimi müəyyənləşdirilib. Üstəlik, kopter istifadəçiləri dronlardan kommersiya məqsədlərilə istifadəyə dair icazəyə malik olmalıdır.
Fransa
Fransa hələ 2012-ci ildə dünyada ilk dəfə olaraq, pilotsuz təyyarələrə qanun çərçivəsində nəzarət etməyə başlamışdır. Ölkədə dronlar iki kateqoriyaya bölünür: birinci kateqoriya həvəskarlar üçün nəzərdə tutulmuş dronlardır. Bu aparatları insanların məskunlaşdığı ərazilərdə gecə vaxtı 150 metrdən çox hündürlükdə istifadə etmək qadağandır.
İkinci kateqoriya dronların peşəkar istifadəçilərinə aiddir. Bu kateqoriyaya daxil olan dron istifadəçiləri öz fəaliyyəti ilə bağlı mülki aviasiya idarəsini xəbərdar etməli, material və ehtiyat hissələrini qeydiyyatdan keçirməli, eləcə də insanların yaşadığı ərazilərin üzərindən uçuş üçün icazə almalıdır.
Almaniya
Almaniyada dronlardan hər yerdə istifadə etmək olar. Əgər siz:
5 kq-dan kiçik drona sahibsinizsə;
Uçuş zamanı dron vizual olaraq nəzarətdədirsə;
Uçuşla heç kəsə mane olmursunuzsa.
Almaniyada insanlar, küçələr və binalar üzərindən uçmaq olmaz.  Əgər dronun çəkisi 25 kq-dan çoxdursa, bunun üçün lisenziya tələb olunur.
İtaliya
İtaliyada dronlardan istifadə etmək üçün müvafiq orqanlarda qeydiyyatdan keçmək vacibdir.
İndoneziya
İndoneziyada drona xüsusi icazə olmadan sahib olmaq qadağandır. Bu aparatlardan qanunsuz istifadəyə görə, 400 milyon rupiyə qədər (təxminən 120 min AZN) cərimə nəzərdə tutulur.
Tailand
Tailandda dronlardan istifadə etmək olmaz. Məmurların fikrincə, pilotsuz təyyarələr hava hərəkətinin təhlükəsizliyi və milli təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından böyük təhlükə yaradır. Dronlardan icazəsiz istifadəyə görə, 40 min bat (təxminən 2 501 manat) məbləğində cərimə və ya 1 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmə nəzərdə tutulur.
Antarktida
Antarktida tur operatorları beynəlxalq assosiasiyası bütün turistlərə ekologiyanı nəzərə alaraq Antarktida ərazisində dronlardan istifadəni qadağan edir.
ABŞ
ABŞ-da dronların səbəb olduğu 700 hadisədən sonra, bu aparatların qeydiyyatı məcburi hesab edilmişdir.

Закон о дронах в разных странах мира Апр 02, 2018 | 12:34 / Интересная информация
Будучи изначально военного назначения, дроны находят все большее и большее применение в нашей повседневной жизни и, возможно, вскоре могут стать ее неотъемлемой частью. Однако если при использовании дронов вы окажетесь в неправильном месте и в неправильное время, то вы рискуете быть оштрафованными.
В последнее время участились случаи административной ответственности за использование дронов. Если вы желаете путешествовать с дронами, то имейте в виду, что в разных странах действуют разные законы в отношении беспилотных аппаратов.
Великобритания:
После того, как беспилотный дрон едва не столкнулся с аэробусом А320 в аэропорту Хитроу, власти Великобритании сочли дроны потенциальной опасностью и издали ряд законов:
Использовать коптеры можно только в зоне прямой видимости с максимальной высотой полета 122 метра и максимальной отдаленностью 500 метров;
Максимальная приближенность дрона к объекту (человеку, сооружению и пр.) — 50 метров (это связано с законом о защите частной жизни);
Отдаленность от густонаселенных районов или больших групп людей должна составлять 150 метров;
Пользователи коптеров должны иметь разрешение на использование дронов в коммерческих целях.
Франция:
Франция стала первой в мире страной, которая начала контролировать использование беспилотников на законодательном уровне — еще в 2012 году.
Все дроны поделены на две категории:
Первая категория – это дроны для любителей. Их не разрешено запускать в ночное время над населенными пунктами и на высоте свыше 150 метров.
Вторая категория – это профессиональные дроны. Для них действуют правила гражданской авиации. Пользователь такого дрона должен известить о своей деятельности ведомства гражданской авиации, зарегистрировать материалы и запчасти, а также запрашивать разрешение на полеты над населенными кварталами.
Германия:
В Германии дроны можно использовать повсеместно, в т.ч.и в городе, если вы:
Имеете в наличии дрон весом менее 5 кг;
Дрон во время полета находится в визуальном контроле, помимо FPV;
Находитесь не в зоне контролируемого воздушного пространства;
Никому не мешаете полетом;
Никого не подвергаете опасности.
Италия:
В Италии для полетов на дронах нужно обязательно регистрировать их в соответствующих органах. Пока искал информацию про Италию, наткнулся на историю Антона Войцеховского о полете коптером у Колизея.
Индонезия:
Дроны без специального разрешения в Индонезии запрещены. За использование без разрешения грозит большой штраф — до 400 млн рупий (4 млн рублей)
Таиланд:
В Таиланде использовать дроны нельзя. По мнению чиновников беспилотники представляют большую угрозу для безопасности воздушного движения и национальной безопасности. За несанкционированное использование дронов предусмотрен штраф в размере 40 тыс. бат (около 84800 руб.) или 1 год лишения свободы.
Антарктида:
Международная ассоциация антарктических туроператоров запрещает всем туристам использовать дроны на территории Антарктиды из экологических соображений.
США:
В США, после 700 инцидентов с дронами, ввели обязательную регистрацию беспилотных летательных аппаратов.