Ağciyər xərçənginin diaqnostikası üçün robot-cərrah yaradılıb Mart 30, 2018 | 12:55 / Texnoloji yeniliklər
“Auris Health” şirkəti “Da Vinci” adlı robot-cərrahın təkmilləşdirilmiş versiyasını – “Monarch” robotunu təqdim edib.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, iki əllə təchiz edilmiş “Monarch” xüsusi boruya malikdir ki, həkim onun köməyilə insanın daxili orqanlarında kamera və cərrahiyyə alətlərini idarə edir. Hazırda robot oyun konsoluna bənzəyən alətlə idarə edilsə də, gələcəkdə qurğunun avtonom işləyəcəyi bildirilib.
Robotun yaradılmasında əsas məqsəd ağciyər xərçənginin müalicəsidir. Xəstəliyə erkən mərhələlərdə diaqnoz qoymaq son dərəcə çətindir. Diaqnozun xəstəliyin son mərhələlərində qoyulması ilə əlaqədar olaraq, onun 90 faiz hallarda müalicəsi mümkün olmur.
Şirkətin baş direktoru Frederik Molun sözlərinə görə, effektsiz diaqnostika əl ilə aparılan bronxoskopiyaya əsaslanan skrininqin keçirilməsi ilə bağlıdır ki, bu da hərəkət diapazonunu məhdudlaşdırır. “Monarch” robotunun köməyilə ağciyərin daxilinə girmək mümkün olacaq.
Robot-cərrah artıq ABŞ-ın Qida məhsulları və dərmanların keyfiyyətinə sanitar nəzarət idarəsi tərəfindən bəyənilib və qurğu ilkin sınaqlara hazırlanır.

Engineers created a robotic surgeon Monarch for the diagnosis of lung cancer March 30, 2018 | 12:55 / Technological innovations
Auris Health has taken another step in the fight against lung cancer. The organization presented an improved version of Da Vinci's robot-surgeon - the development of Monarch, thanks to which it is possible to carry out endoscopy.
Monarch is equipped with two hands and has a special tube, through which the doctor controls the camera and surgical instruments in the internal organs of man. At this stage, the robot is controlled by the similarity of the game console. But in the future the device will work autonomously.
The main goal of Monarch is the treatment of lung cancer. Diagnosis of the disease in the early stages is extremely difficult. Due to the fact that the diagnosis is made in the late stages of the disease, the disease is incurable in 90% of cases.
According to the company's CEO Frederic Moll, ineffective diagnosis is associated with screening based on manual bronchoscopy, which limits the range of motion. With the help of the robot Monarch it will be possible to wade into the lungs, into their inaccessible zones.
The development has already been approved by the Food and Drug Administration (FDA), and the device is being prepared for the first tests.