Ağciyər xərçənginin diaqnostikası üçün robot-cərrah yaradılıb Mart 30, 2018 | 12:55 / Texnoloji yeniliklər
“Auris Health” şirkəti “Da Vinci” adlı robot-cərrahın təkmilləşdirilmiş versiyasını – “Monarch” robotunu təqdim edib.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, iki əllə təchiz edilmiş “Monarch” xüsusi boruya malikdir ki, həkim onun köməyilə insanın daxili orqanlarında kamera və cərrahiyyə alətlərini idarə edir. Hazırda robot oyun konsoluna bənzəyən alətlə idarə edilsə də, gələcəkdə qurğunun avtonom işləyəcəyi bildirilib.
Robotun yaradılmasında əsas məqsəd ağciyər xərçənginin müalicəsidir. Xəstəliyə erkən mərhələlərdə diaqnoz qoymaq son dərəcə çətindir. Diaqnozun xəstəliyin son mərhələlərində qoyulması ilə əlaqədar olaraq, onun 90 faiz hallarda müalicəsi mümkün olmur.
Şirkətin baş direktoru Frederik Molun sözlərinə görə, effektsiz diaqnostika əl ilə aparılan bronxoskopiyaya əsaslanan skrininqin keçirilməsi ilə bağlıdır ki, bu da hərəkət diapazonunu məhdudlaşdırır. “Monarch” robotunun köməyilə ağciyərin daxilinə girmək mümkün olacaq.
Robot-cərrah artıq ABŞ-ın Qida məhsulları və dərmanların keyfiyyətinə sanitar nəzarət idarəsi tərəfindən bəyənilib və qurğu ilkin sınaqlara hazırlanır.

Инженеры создали робота-хирурга Monarch для диагностики рака легких Мар 30, 2018 | 12:55 / Технологические новшества
Компания Auris Health сделала еще один шаг в борьбе с раком легким. Организация представила усовершенствованную версию робота-хирурга Da Vinci – разработку Monarch, благодаря которой можно проводить эндоскопию.
Monarch оснащен двумя руками и имеет специальную трубку, с помощью которой врач управляет камерой и хирургическими инструментами во внутренних органах человека. На данном этапе робот управляется подобием игровой консоли. Но в дальнейшем устройство будет работать автономно.
Главная цель создания Monarch – лечение рака легких. Диагностировать болезнь на ранних стадиях крайне сложно. В связи с тем, что диагноз ставится на поздних стадиях болезни, заболевание неизлечимо в 90% случаев.
По словам генерального директора компании Фредерика Молла, неэффективная диагностика связана с проведением скрининга, основанного на ручной бронхоскопии, что ограничивает диапазон движения. С помощью робота Monarch можно будет пробираться внутрь легких, в их труднодосягаемые зоны.
Разработка уже одобрена Управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA), и устройство готовят к первым испытаниям.