İnsanın mimikasını təkrarlayan robot yaradılıb Mart 27, 2018 | 10:39 / Texnoloji yeniliklər
Kembric Universitetinin professoru Piter Robinson insanın mimikasını tanıyan və təkrarlayan robot yaradıb. “Çarlz” adlı robot Kembric Universitetinin Texnologiyalar və kompüter elmləri bölməsinin proqramının bir hissəsidir. Əməkdaşlar insanlarla robotların qarşılıqlı əlaqəsinin müxtəlif üsullarını araşdırırlar. Onlar robotun cavablarında emosiyaların mövcudluğunun ünsiyyətin daha yaxşı alınmasına imkan yaradacağını düşünürlər.
“Biz kompüterlərə sosial siqnalları, üz ifadəsi, səsin tonu və jestləri anlamaq qabiliyyəti vermək niyyətində idik. Düşündük ki, robotun cavablarında daha çox emosiya olarsa, insanlar onunla daha çox qarşılıqlı əlaqədə olacaqlar”, – deyə professor bildirib.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, Çarlz onun üz əzələlərini idarə edən 24 motora malikdir. Robot qaş, ağız, çənə və üzünün digər hissələrini hərəkət etdirir. Siqnal videokameradakı məlumatları analiz edən proqram təminatının quraşdırıldığı kompüterdən daxil olur. Kamera insanın sifətini çəkir və şəkili kompüterə göndərir. Bütün proses 3 saniyə ərzində baş verir.
Professor Robinson robotun daha da təkmilləşdirilməsinin vacib olduğunu qeyd edib: “Çarlz insana çox bənzəyir. Lakin mexaniki motorlar əsl əzələlərlə rəqabət apara bilmir. Üz ifadəsinə nəzarət edən proqramlarımız hələ ki, idealdan uzaqdır. Həmçinin analitik proqram təminatı mükəmməl olmadığından mimika qeyri-təbii görünür”.

Cambridge created a robot that replicates the facial expressions of a person March 27, 2018 | 10:39 / Technological innovations
Robot Charles copies human facial expressions, depicting different emotions - from fear to surprise.
While Boston Dynamics improves SpotMini, Peter Robinson, a professor at Cambridge University, created a robot named Charles, who recognizes and repeats the facial expressions of a person.
Charles became part of the program of the Department of Computer Science and Technology of Cambridge University. His employees are studying different ways of interacting with people and robots. They suggested that the presence of emotions in the answers of the machine will make "communication" more familiar.
Charles has 24 motors, they control the facial muscles. The robot moves the eyebrows, mouth, jaw and other parts of the design. The signal to them comes from the computer on which the software analyzing the data from the video camera is installed. She removes the human face and sends the picture to the computer. The whole process takes no more than three seconds.
Professor Robinson noted that the robot is assembled well, but it has yet to be improved: "Charles looks amazingly believable. The design is striking, but despite this, mechanical motors can not compete with real muscles. Our programs, controlling the expression, are still far from ideal. Analytic software, too, can not be called perfect, so the mimicry looks so unnatural.
Earlier, the Swedish funeral office announced its intention to create "electronic copies" of deceased people. At first they will imitate the voice of the deceased, and then they will find a similar appearance.