Rusiya Federasiyasının prezidenti Vladimir Putin Federal Məclisə müraciət edərək əcnəbi alim və mütəxəssislərin (o cümlədən informasiya texnologiyaları sahəsində çalışanların) ölkəsində fəaliyyəti üçün operativ şəkildə hüquqi bazanın formalaşdırılmasını təklif edib.
ras.ru saytının məlumatına görə, V.Putin qeyd edib ki, xarici ölkələrdən daha çox istedadlı tələbələrin Rusiyaya təhsil almağa gəlməsi üçün şərait yaradılmalıdır. Belə ki, Putin onların öz təhsillərini başa vurduqdan sonra Rusiyada vətəndaşlıq ala bilmələri üçün bu prosesi asanlaşdırmağı da təklif edib.
Prezidentin sözlərinə görə, Rusiya yüksək texnoloji şirkətləri dəstəkləməli, startapların inkişafı üçün əlverişli şərait yaratmalı, eyni zamanda robot texnikası və süni intellektin inkişafı üçün maneələri dəf etməlidir.
“Biz qısa müddət ərzində qabaqcıl qanunvericilik bazasını yaratmalı, robot texnikası, süni intellekt, pilotsuz nəqliyyat, elektron ticarət və böyük verilənlərin emalı texnologiyalarının geniş tətbiqi və işlənilməsi üçün bütün maneələri aşmalıyıq”. O həmçinin əlavə edib ki, müvafiq normativ baza daimi olaraq yenilənməlidir.

Путин призвал сформировать правовую базу для работы в России иностранных ученых Мар 14, 2018 | 05:10 / Интересная информация
Президент Владимир Путин в рамках обращения с посланием к Федеральному Собранию призвал оперативно сформировать правовую базу для работы в России иностранных ученых и специалистов, в том числе в сфере информационных технологий.
Кроме того, президент заявил о необходимости создать условия, чтобы в Россию приезжало учиться больше талантливых студентов из других стран. При этом Путин призвал облегчить им получение гражданства после завершения обучения.
По словам президент, России надо поддержать высокотехнологические компании, создать благоприятную среду для развития стартапов, а также в кратчайшие сроки снять все барьеры для развития робототехники и искусственного интеллекта.
«В кратчайшие сроки нам необходимо создать передовую законодательную базу, снять все барьеры для разработки и широкого применения робототехники, искусственного интеллекта, беспилотного транспорта, электронной торговли, технологий обработки больших данных. Причем такая нормативная база должна постоянно обновляться», - заявил глава государства.