Əlavə reallıq üçün audio qurğu hazırlanıb Mart 13, 2018 | 03:50 / Texnoloji yeniliklər
Əlavə reallıq (Augmented Reality – AR) “Microsoft” və “Magic Leap” kimi bir çox şirkətlərin maraq dairəsindədir. Onların əksəriyyəti AR-eynəklərin istehsalı ilə məşğul olur. “Bose” şirkəti isə ilk dəfə olaraq, əlavə reallıq üçün audio qurğular hazırlayıb. Şirkət gün eynəklərinə quraşdırılmış əlavə reallıq audiosistemini nümayiş etdirib.
Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, onlar AR-qulaqlıqları asanlıqla ayrıca istehsal edə bilərdilər. Lakin bu, onların hədəflərinə uyğun deyil. İstehsalçılar ilk növbədə göstərməyə çalışıblar ki, texnologiyanı istənilən aksessuarlara uyğunlaşdırmaq mümkündür. Bu da onun universallığını yüksəldəcək.
naked-science.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Bose” gün eynəkləri səsi kiçik dinamiklər sayəsində ötürür. İnteqrasiya edilmiş IMU-sensor (Inertial measurement unit – İnersiya ölçü bloku) qurğunun sahibinin harada olduğunu və nəyə baxdığını müəyyən etmək üçün telefonda GPS-ötürücü aparatla bağlanır.
Qurğu hazırda ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçirilən “SXSW” konfransında təqdim edilib. “Engadget” nəşrinin jurnalistləri cihazı yoxlayıb və öz təəssüratlarını paylaşıblar. Onların sözlərinə görə, eynək düzgün işləyib və istifadə müddətində yalnız bir dəfə işini dayandırıb. Eynək istifadəçinin nəyə baxdığını müəyyən edir və onun çərçivəsini iki dəfə sıxmaqla, məkan haqqında informasiyanı səsləndirir. Məsələn, jurnalist “El Naranjo” restoranına baxıb və məlumat almaq üçün eynəyin çərçivəsini sıxıb. Bu zaman dinamikdən eşidilən səs restoranın menyusu və aşbazların adlarını sadalayıb.
Şirkət nümayəndələri səsli əlavə reallığın perspektivli istiqamət olduğuna inanırlar. Buna görə də yeni qurğularla maraqlanan istehsalçılara əməkdaşlıq təklif edirlər. Hazırda “Bose” potensial partnyorları cəlb edən 50 milyon dollarlıq fonda malikdir.

The company Bose showed a prototype of augmented reality headphones March 13, 2018 | 03:50 / Technological innovations
Augmented Reality (AR) is conquered by several companies, including such giants as Microsoft and Magic Leap. All of them are engaged in the image and produce glasses. The more surprising was the announcement of Bose, which produces audio devices. She demonstrated sunglasses with a built-in audio system of augmented reality.
Representatives of the company said that they could easily release AR-headphones separately, but this gesture does not meet their goals. First of all, they tried to show that the technology can be adapted to any accessories, which will increase their versatility.
A distinctive feature of Bose sunglasses is their device. They transmit sound thanks to the tiny speakers that "project" the sound into the auricle. A built-in IMU sensor (inertial measuring unit) communicates with the GPS transmitter in the phone to determine where the device owner is and what it is looking at.
The prototype was presented by the company at the SXSW exhibition in Austin, which is taking place now in Austin. The journalists of the Engadget edition checked the device on themselves and shared their impressions. According to them, the glasses worked correctly and only failed once for the entire period of use. They determined what the user is looking at, and by double clicking on the frame reproduced information about the location.
For example, when the journalist looked at the restaurant El Naranjo and asked for information, a voice was heard from the speaker, listing the schedule of the restaurant, its menu and the names of the chefs. Bose glasses are also equipped with a special function, thanks to which the sound is reproduced in relation to the requested space. For example, if the station is on the left, then information about it will be heard from the left speaker.
The company believes that sound augmented reality is a promising direction, therefore, they offer cooperation to all interested producers. Now Bose has a fund of $ 50 million, which should lure potential partners.