Əlavə reallıq üçün audio qurğu hazırlanıb Mart 13, 2018 | 03:50 / Texnoloji yeniliklər
Əlavə reallıq (Augmented Reality – AR) “Microsoft” və “Magic Leap” kimi bir çox şirkətlərin maraq dairəsindədir. Onların əksəriyyəti AR-eynəklərin istehsalı ilə məşğul olur. “Bose” şirkəti isə ilk dəfə olaraq, əlavə reallıq üçün audio qurğular hazırlayıb. Şirkət gün eynəklərinə quraşdırılmış əlavə reallıq audiosistemini nümayiş etdirib.
Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, onlar AR-qulaqlıqları asanlıqla ayrıca istehsal edə bilərdilər. Lakin bu, onların hədəflərinə uyğun deyil. İstehsalçılar ilk növbədə göstərməyə çalışıblar ki, texnologiyanı istənilən aksessuarlara uyğunlaşdırmaq mümkündür. Bu da onun universallığını yüksəldəcək.
naked-science.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Bose” gün eynəkləri səsi kiçik dinamiklər sayəsində ötürür. İnteqrasiya edilmiş IMU-sensor (Inertial measurement unit – İnersiya ölçü bloku) qurğunun sahibinin harada olduğunu və nəyə baxdığını müəyyən etmək üçün telefonda GPS-ötürücü aparatla bağlanır.
Qurğu hazırda ABŞ-ın Texas ştatının Ostin şəhərində keçirilən “SXSW” konfransında təqdim edilib. “Engadget” nəşrinin jurnalistləri cihazı yoxlayıb və öz təəssüratlarını paylaşıblar. Onların sözlərinə görə, eynək düzgün işləyib və istifadə müddətində yalnız bir dəfə işini dayandırıb. Eynək istifadəçinin nəyə baxdığını müəyyən edir və onun çərçivəsini iki dəfə sıxmaqla, məkan haqqında informasiyanı səsləndirir. Məsələn, jurnalist “El Naranjo” restoranına baxıb və məlumat almaq üçün eynəyin çərçivəsini sıxıb. Bu zaman dinamikdən eşidilən səs restoranın menyusu və aşbazların adlarını sadalayıb.
Şirkət nümayəndələri səsli əlavə reallığın perspektivli istiqamət olduğuna inanırlar. Buna görə də yeni qurğularla maraqlanan istehsalçılara əməkdaşlıq təklif edirlər. Hazırda “Bose” potensial partnyorları cəlb edən 50 milyon dollarlıq fonda malikdir.

Продемонстрирован прототип наушников дополненной реальности Мар 13, 2018 | 03:50 / Технологические новшества
Просторы дополненной реальности (Augmented Reality — AR) покоряют сразу несколько фирм, в число которых входят такие гиганты, как Microsoft и Magic Leap. Все они занимаются изображением и производят очки. Тем удивительнее прозвучал анонс компании Bose, которая изготавливает аудиоустройства. Она продемонстрировала солнечные очки со встроенной в них аудиосистемой дополненной реальности.
Представители компании заявили, что они с легкостью могли выпустить AR-наушники отдельно, но такой жест не соответствует их целям. В первую очередь они старались показать, что технологию можно адаптировать к любым аксессуарам, что повысит их универсальность.
Отличительная черта солнцезащитных очков Bose заключается в их устройстве. Они передают звук благодаря крохотным динамикам, которые «проецируют» звук в ушную раковину. Встроенный IMU-сенсор (инерционный измерительный блок) связывается с GPS-передатчиком в телефоне, чтобы определить, где находится владелец устройства и на что он смотрит.
Опытный образец компания представила на проходящей сейчас в Остине выставке SXSW. Журналисты издания Engadget проверили прибор на себе и поделились впечатлениями. По их словам, очки работали корректно и дали сбой только раз за все время использования. Они определяли, на что смотрит пользователь, и по двойному нажатию на оправу воспроизводили информацию о месте.
К примеру, когда журналист посмотрел на ресторан El Naranjo и запросил информацию, из динамика послышался голос, перечисливший расписание ресторана, его меню и имена поваров. Очки Bose также оснащены специальной функцией, благодаря которой звук воспроизводится относительно запрашиваемого места. Например, если вокзал находится слева, то и информация о нем прозвучит из левого динамика.
В компании верят, что звуковая дополненная реальность – перспективное направление, поэтому предлагают всем интересующимся производителям сотрудничество. Сейчас у Bose есть фонд размером в 50 миллионов долларов, который должен завлечь потенциальных партнеров.