İnstitutda Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi Mart 01, 2018 | 02:00 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 1 mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun Ümumi işlər üzrə direktor müavini Şakir Mehdiyev 1 mart tarixinin 1972-ci ildən etibarən Beynəlxalq Mülkü Müdafiə təşkilatının qərarı ilə bütün ölkələrdə Ümumdünya Mülkü Müdafiə günü kimi qeyd edildiyini bildirdi. Azərbaycanın bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildən üzv olduğunu söyləyən Ş.Mehdiyev Mülkü Müdafiə (MM) orqanları qarşısında duran əsas vəzifənin əhalinin mühafizəsini təşkil etmək, onların fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığını təmin etməkdən ibarət olduğunu nəzərə çatdırdı.
Direktor müavini bu məqsədlə qurumda bütün lazımı tədbirlərin görüldüyünü, institut əməkdaşlarına təxliyyə planlarının təqdim olunduğunu, bütün mərtəbələrdə odsöndürən balonların yerləşdirildiyini, yeni təmirdən çıxmış MM anbarında əleyhiqaz və səs gücləndiricilərinin mövcud olduğunu qeyd etdi. Ş.Mehdiyev, həmçinin institutun yanğından mühafizə sistemləri ilə təchiz edildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra institutun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi Xalıq Həsənov çıxış edərək MM-in əsas məqsədinin fövqəladə hadisələrin qarşısının alınması istiqamətində profilaktik tədbirlər planının hazırlanması, maariflənmə yolu ilə bir çox fövqəladə hallarda, istehsalat qəzaları və digər hadisələrin qarşısının alınmasında qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi olduğunu vurğuladı.
O, həmçinin təbii fəlakətlər, istehsalat qəzaları və fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarını əyani olaraq nümayiş etdirdi.

В институте состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны Мар 01, 2018 | 02:00 / Конференции, собрания
Сегодня в Институте информационных технологий НАНА состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны.
Открывший мероприятие вступительным словом заместитель директора по общим вопросам Шакир Мехдиев отметил, что во многих странах 1 марта празднуется Всемирный день гражданской обороны. Адресован этот праздник той дате, когда была создана Международная организация гражданской обороны, а именно – в 1972 году 1 марта. Ш.Мехдиев рассказал о том, что Азербайджан является членом этой влиятельной международной организации с 1993 года и подчеркнул, что основными обязанностями органов гражданской обороны (ГО) является организация защиты населения и обучение населения в области защиты от  чрезвычайных ситуаций.
Заместитель директора отметил, что в институте были приняты все необходимые меры, сотрудникам института представлены планы эвакуации, на всех этажах были установлены огнетушители и что на недавно отремонтированном складе ГО имеются противогазы и звуковые усилители. Ш.Мехтиев также подчеркнул, что институт оснащен системами противопожарной защиты.
Затем начальник штаба гражданской обороны института Халыг Гасанов отметил, что основная цель ГО заключается в подготовке плана профилактических мер по предотвращению чрезвычайных ситуаций, в осуществлении мер по предотвращению промышленных аварий и других инцидентов путем просвещения.
Он также продемонстрировал правила поведения во время стихийных бедствий, промышленных аварий и чрезвычайных ситуаций.