İnstitutda Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi Mart 01, 2018 | 02:00 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 1 mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun Ümumi işlər üzrə direktor müavini Şakir Mehdiyev 1 mart tarixinin 1972-ci ildən etibarən Beynəlxalq Mülkü Müdafiə təşkilatının qərarı ilə bütün ölkələrdə Ümumdünya Mülkü Müdafiə günü kimi qeyd edildiyini bildirdi. Azərbaycanın bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildən üzv olduğunu söyləyən Ş.Mehdiyev Mülkü Müdafiə (MM) orqanları qarşısında duran əsas vəzifənin əhalinin mühafizəsini təşkil etmək, onların fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığını təmin etməkdən ibarət olduğunu nəzərə çatdırdı.
Direktor müavini bu məqsədlə qurumda bütün lazımı tədbirlərin görüldüyünü, institut əməkdaşlarına təxliyyə planlarının təqdim olunduğunu, bütün mərtəbələrdə odsöndürən balonların yerləşdirildiyini, yeni təmirdən çıxmış MM anbarında əleyhiqaz və səs gücləndiricilərinin mövcud olduğunu qeyd etdi. Ş.Mehdiyev, həmçinin institutun yanğından mühafizə sistemləri ilə təchiz edildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra institutun Mülki Müdafiə qərargahının rəisi Xalıq Həsənov çıxış edərək MM-in əsas məqsədinin fövqəladə hadisələrin qarşısının alınması istiqamətində profilaktik tədbirlər planının hazırlanması, maariflənmə yolu ilə bir çox fövqəladə hallarda, istehsalat qəzaları və digər hadisələrin qarşısının alınmasında qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi olduğunu vurğuladı.
O, həmçinin təbii fəlakətlər, istehsalat qəzaları və fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarını əyani olaraq nümayiş etdirdi.

The Institute of Information Technology of ANAS hosted an event dedicated to March 1 - World Civil Defense Day.
Opening the event, Deputy Director General of the Institute Shakir Mehdiyev said that since March 1, 1972, the World Civil Day was celebrated in all countries by decision of International Civil Defense Organization.  Saying that Azerbaijan has been a member of this authoritative international organization since 1993, Mr. Mehdiyev noted that the main task of the Civil Defense bodies is to organize the protection of the population and ensure their readiness in state of emergency.
The deputy director said that all the necessary measures were taken in this organization, the plans for the employees of the institute were presented, the balloons were placed on all the floors, and there were polling booths and sound amplifiers in the newly renovated Civil Defense warehouse. Also, the institute was equipped with fire protection systems., Mr. Mehdiyev noted.
Then, Khalal Hasanov, chief of the Civil Defense Headquarters of the Institute, emphasized that the main purpose of the Civil Defense is to develop a preventive action plan to prevent emergencies and to take preventive measures in the prevention of industrial accidents and other emergencies.