“EaPConnect” layihəsinin “Tədqiqatını işıqlandır” müsabiqəsi keçirilir Fevral 22, 2018 | 04:07 / Mühüm hadisələr
“EaPConnect” layihəsi elmi tədqiqatçılara beynəlxalq miqyaslı elm və təhsil şəbəkələrindən faydalanmaq imkanı verir.
Azərbaycan alimləri beynəlxalq müsabiqəyə dəvət olunur. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun iştirakı ilə “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində “Tədqiqatını işıqlandır” (“Enligthen Your Research”) adlı müsabiqə keçirilir.
Müsabiqəyə yüksəksürətli İnternet şəbəkəsinə çıxış, hesablama və yaddaş resursları tələb edən elmi-tədqiqat işləri qəbul olunur. Tədqiqatçılar bu müsabiqəyə qoşulmaqla Bulud resurslarından və qabaqcıl şəbəkə texnologiyalarından ödənişsiz şəkildə yararlana biləcək. Elmin bütün sahələrinə açıq olan müsabiqənin qaliblərinə tədqiqat prosesində yaranan hesablama resursları, yaddaş, şəbəkə texnologiyaları ilə bağlı dəstək veriləcək.
Qalib gələn tədqiqatçılar 1 il müddətində yüksəksürətli İnternet şəbəkəsi, hesablama və yaddaş resurslarından istifadə etmək hüququ qazanacaq. Həmçinin qalib layihələr Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində “EaPConnect”in təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Şərq Tərəfdaşlığı E-İnfrastruktur Konfransı”nda (EAPEC 2018) iştirak edəcək və mükafatlandırılacaq.

Проводится конкурс «Освещай свое исследование» проекта «EaPConnect» Фев 22, 2018 | 04:07 / Важные события
Проект «EaPConnect» предоставляет научным исследователям возможность воспользоваться международными научными и образовательными сетями.
На международный конкурс приглашают азербайджанских ученых. С участием Института информационных технологий НАНА в рамках проекта «EaPConnect» состоится конкурс «Освещай свое исследование» ("Enligthen Your Research").
На конкурс принимаются научно-исследовательские работы, требующие доступ к высокоскоростной сети Интернет, в вычислительные ресурсы и ресурсы памяти. Присоединяясь к конкурсу, исследователи смогут бесплатно воспользоваться передовыми сетевыми технологиями института. Конкурс, предназначенный для всех исследовательских групп, создает условия для бесплатного использования высоких сетевых услуг с целью удовлетворения сетевых потребностей при осуществлении совместной деятельности с сотрудниками других стран или каким-либо регионом республики в процессе исследования.
Победители конкурса получат право на использование высокоскоростной сети Интернет, вычислительных ресурсов и ресурсов памяти в течение 1 года. Кроме того, победивший проект получит возможность принять участие и быть награжден в Конференции (EAPEC 2018) Э-инфраструктуры Восточного Партнерства, которая состоится при поддержке “EaPConnect” в столице Молдовы – городе Кишиневе.