Neyron şəbəkələrinin smartfonlarda istifadəsi əlçatan olacaq Fevral 21, 2018 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
Neyron şəbəkələrinin daşına bilən qurğularda işə salınması ideyası Massaçusets Texnologiya İnstitutunun alimləri tərəfindən süni intellekt mikroprosessorlarının ixtirasından sonra meydana çıxdı.
iot.ru saytının məlumatına əsasən, 3-7 dəfə böyük məhsuldarlığa malik yeni prosessor mövcud analoqları ilə müqayisədə 95% daha az enerji istehlakına malikdir. Məhz bu xüsusiyyətlər cib qurğularına enerji istehsalçısı neyroşəbəkələri quraşdırmağa imkan verir.
“IBM” şirkətinin prezidenti Dario Gilanın sözlərinə görə, alimlərin tətbiqi yaddaşın böyük massivləri ilə əməliyyatların çox dəqiq reallaşdırılmasında yeni cığırdır. İxtira Əşyaların İnternetinin portativ qadcetləri üçün daha mürəkkəb və dəqiq neyron şəbəkələrinin yaradılmasına imkan verəcək.

Нейросети стало возможным запускать на смартфонах Фев 21, 2018 | 11:00 / Интересная информация
Надежда на запуск нейронных сетей на носимых устройствах появилась после изобретения массачусетскими учеными ИИ-микропроцессора.
Новый процессор с большей в три-семь раз производительностью обладает на 95% меньшим энергопотреблением, чем существующие аналоги. Именно эти характеристики и позволяют устанавливать энергозатратные нейросети на карманные устройства.
По словам президента IBM Дарио Гила, разработка ученых Массачусетского технологического института – «новое слово в реализации сверхточных операций с огромными массивами памяти». Изобретение открывает путь к созданию более сложных и точных нейронных сетей для портативных гаджетов Интернета вещей.