Kosmonavtlar üçün ilk xəstəxana açılacaq Fevral 02, 2018 | 10:02 / Texnoloji yeniliklər
BƏƏ Səhiyyə Nazirliyi kosmonavtlar üçün ilk hospitalın inşa ediləcəyini açıqlayıb. “Emirates Space Hospital” “UAE Centennial 2071” və “Milli kosmik proqram”ın (National Space Programme) həyata keçirilməsinə yönəldiləcək.
“Kosmonavtlar kosmosda tibbi müalicə ediləcəklər. Müalicə prosesinə Yer kürəsində nanotexnologiyaların köməyilə nəzarət ediləcək”, – deyə nazirliyin nümayəndəsi Kulthum əl-Beluşi bildirib. Onun sözlərinə görə, teletibb yalnız xəstəxanalarda deyil, həm də kosmosda əlçatan olacaq. Layihəyə 2020-ci ildə, BƏƏ-nin Marsdakı missiyasının başlanacağı vaxtda start veriləcək. Öncə layihə Yer kürəsində sınaqdan keçiriləcək.
mignews.com saytının məlumatında bildirilir ki, xəstəxana xroniki xəstəliklərin müalicəsinin ən müasir metodlarını təklif edəcək. Bunun üçün nanorobotu qanaxmaya daxil etmək kifayət edəcək. O, özü orqanizmdəki xəstə hüceyrələri tapacaq və onları müalicə edəcək. Bəyanatda, həmçinin süni intellektdən istifadəyə dair planlardan da bəhs edilib.

UAE to build space hospital to treat astronauts
Ministry of Health of the UAE announced the construction of the world's first hospital for astronauts in open space Emirates Space Hospital. The hospital will be focused on the implementation of the UAE Centennial 2071 program and the National Space Program (National Space Program), the publication notes.
"Cosmonauts will provide medical treatment in space, but it will be controlled on the Earth with the help of nanotechnology," said the representative of the Ministry of Health of the United Arab Emirates, Dr. Coulthum al-Belushi. "Cosmonauts will provide medical treatment in space, but it will be controlled on the Earth with the help of nanotechnology," said the representative of the Ministry of Health of the United Arab Emirates. Coulthum al-Belushi. The project will be launched together with the beginning of mission of the United Arab Emirates on Mars in 2020. First, the hospital project will be tested on Earth.
The publication notes that the hospital will offer the most modern methods of treating chronic diseases. To do this, it will be sufficient to introduce a nanorobot into the bloodstream, and he himself will find diseased cells in the body and heal them. The statement also mentioned plans for the use of artificial intelligence.