Kosmonavtlar üçün ilk xəstəxana açılacaq Fevral 02, 2018 | 10:02 / Texnoloji yeniliklər
BƏƏ Səhiyyə Nazirliyi kosmonavtlar üçün ilk hospitalın inşa ediləcəyini açıqlayıb. “Emirates Space Hospital” “UAE Centennial 2071” və “Milli kosmik proqram”ın (National Space Programme) həyata keçirilməsinə yönəldiləcək.
“Kosmonavtlar kosmosda tibbi müalicə ediləcəklər. Müalicə prosesinə Yer kürəsində nanotexnologiyaların köməyilə nəzarət ediləcək”, – deyə nazirliyin nümayəndəsi Kulthum əl-Beluşi bildirib. Onun sözlərinə görə, teletibb yalnız xəstəxanalarda deyil, həm də kosmosda əlçatan olacaq. Layihəyə 2020-ci ildə, BƏƏ-nin Marsdakı missiyasının başlanacağı vaxtda start veriləcək. Öncə layihə Yer kürəsində sınaqdan keçiriləcək.
mignews.com saytının məlumatında bildirilir ki, xəstəxana xroniki xəstəliklərin müalicəsinin ən müasir metodlarını təklif edəcək. Bunun üçün nanorobotu qanaxmaya daxil etmək kifayət edəcək. O, özü orqanizmdəki xəstə hüceyrələri tapacaq və onları müalicə edəcək. Bəyanatda, həmçinin süni intellektdən istifadəyə dair planlardan da bəhs edilib.

Появится первая в мире больница для космонавтов Фев 02, 2018 | 10:02 / Технологические новшества
Министерство здравоохранения ОАЭ анонсировало строительство первого в мире госпиталя для астронавтов в открытом космосе Emirates Space Hospital. Больница будет ориентирована на реализацию программы UAE Centennial 2071 и Национальной космической программы (National Space Programme).
«Космонавтам будут предоставлять медицинское лечение в космосе, но оно будет контролироваться на Земле с помощью нанотехнологий», — заявила представитель минздрава ОАЭ доктор Култхум аль-Белуши. По ее словам, телемедицина не будет использоваться только в госпиталях, она будет применяться и в космосе. Проект будет запущен вместе с началом миссии ОАЭ на Марсе в 2020 году. Сначала проект госпиталя будет протестирован на Земле.
Больница предложит самые современные методы лечения хронических заболеваний. Для этого достаточно будет ввести наноробота в кровоток, а он сам найдет больные клетки в организме и излечит их. В заявлении упоминались также планы на использование искусственного интеллекта.