Ürəyin ritm pozğunluğunun müalicəsi üçün süni intellekt yaradılıb Fevral 01, 2018 | 12:00 / Maraqlı məlumatlar
Akademik E.N.Meşalkin adına Milli Tədqiqat Tibb Mərkəzinin (Rusiya, Novosibirsk) mütəxəssisləri və İsrailin “EP Dynamics” laboratoriyası dəqiq diaqnostika və ürəyin ritm pozğunluqlarının müalicəsi üçün süni intellekt hazırlayıblar. Bu haqda klinikanın elmi-eksperimental iş üzrə direktor müavini Yevgeni Pokuşalov məlumat verib.
“Biz İsrailin “EP Dynamics” laboratoriyası ilə birgə ürəyin ritminin pozulmasını müalicə etməyə kömək edən süni intellekt hazırlayırıq. 2017-ci ilin sonunda maşın insanlardan daha yaxşı proqnozu verib. Dünyada bu yeni sistemə oxşar sistem mövcud deyil”, – deyə Pokuşalov bildirib.
Onun sözlərinə görə, süni intellektin hazırlanması ehtiyacı ürəyin işi haqqında böyük həcmli məlumatların olmasına görə yaranıb. Bu məlumatların kompüter emalı əməliyyatın gedişatı prosesində cərrahın işinə düzəliş etməyə və əməliyyatın nəticəsini 83 faizdən çox dəqiqliklə öncədən xəbər verməyə imkan verir.
O qeyd edib ki, tətbiq ürəyin qulaqcıqların fibrilyasiyası və mədəcik taxiaritmiyası kimi xəstəliklərinin müalicəsinin effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəltməyə kömək edəcək. Gələcəkdə bu süni intellekt ticarət məhsulu olacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsasən, bu yaxınlarda klinikanın mütəxəssisləri ürək qulaqcıqların fibrilyasiyasının müalicəsinin yeni metodikasını hazırlayıblar.

Russian and Israeli scientists have created an AI to treat arrhythmia February 01, 2018 | 12:00 / Interesting information
Members of the National Research Medical Center named after academician E. N. Meshalkin (Meshalkin Clinic), Novosibirsk, Russia, and the EP Dynamics Laboratory, Israel, have developed an artificial intelligence capable of accurate diagnosis and treatment of heart rhythm disorders.
This was reported by TASS on Monday, deputy director of the clinic for scientific and experimental work, head of the Center for Interventional Cardiology Evgeni Pokushalov.
"We are developing together with the Israeli laboratory EP Dynamics artificial intelligence, which helps to treat heart rhythm disturbance. At the end of 2017 came the turning point - the car gave a better prediction than we. This is a completely new direction, there are no such systems in the world yet, "said Pokushalov.
According to him, the need to create artificial intelligence arose because of the large amount of data on the work of the heart - computer processing of this information allows you to adjust the operation of the surgeon during the operation and predict the outcome of the operation with an accuracy of more than 83%.
He noted that the development will significantly improve the effectiveness of treatment of heart diseases such as atrial fibrillation and ventricular tachyarrhythmia. In the future, the developed artificial intelligence will become a commercial product.
As previously reported, the specialists of the Meshalkin Clinic created new methods for the treatment of atrial fibrillation. So, they suggested using the strongest poison botulinum toxin (Botox) in small doses to "cut off" part of the nervous system that regulates the work of the heart - eventually the heart begins to work correctly, and the action of the poison stops.
According to cardiologists, every year in Russia due to arrhythmia die from 200 thousand to 300 thousand people.