Ürəyin ritm pozğunluğunun müalicəsi üçün süni intellekt yaradılıb Fevral 01, 2018 | 12:00 / Maraqlı məlumatlar
Akademik E.N.Meşalkin adına Milli Tədqiqat Tibb Mərkəzinin (Rusiya, Novosibirsk) mütəxəssisləri və İsrailin “EP Dynamics” laboratoriyası dəqiq diaqnostika və ürəyin ritm pozğunluqlarının müalicəsi üçün süni intellekt hazırlayıblar. Bu haqda klinikanın elmi-eksperimental iş üzrə direktor müavini Yevgeni Pokuşalov məlumat verib.
“Biz İsrailin “EP Dynamics” laboratoriyası ilə birgə ürəyin ritminin pozulmasını müalicə etməyə kömək edən süni intellekt hazırlayırıq. 2017-ci ilin sonunda maşın insanlardan daha yaxşı proqnozu verib. Dünyada bu yeni sistemə oxşar sistem mövcud deyil”, – deyə Pokuşalov bildirib.
Onun sözlərinə görə, süni intellektin hazırlanması ehtiyacı ürəyin işi haqqında böyük həcmli məlumatların olmasına görə yaranıb. Bu məlumatların kompüter emalı əməliyyatın gedişatı prosesində cərrahın işinə düzəliş etməyə və əməliyyatın nəticəsini 83 faizdən çox dəqiqliklə öncədən xəbər verməyə imkan verir.
O qeyd edib ki, tətbiq ürəyin qulaqcıqların fibrilyasiyası və mədəcik taxiaritmiyası kimi xəstəliklərinin müalicəsinin effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəltməyə kömək edəcək. Gələcəkdə bu süni intellekt ticarət məhsulu olacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsasən, bu yaxınlarda klinikanın mütəxəssisləri ürək qulaqcıqların fibrilyasiyasının müalicəsinin yeni metodikasını hazırlayıblar.

Ученые создали искусственный интеллект для лечения аритмии Фев 01, 2018 | 12:00 / Интересная информация
Специалисты Национального исследовательского медицинского центра им. академика Е. Н. Мешалкина (Клиника Мешалкина, Новосибирск) и израильской лаборатории EP Dynamics разработали искусственный интеллект для точной диагностики и лечения нарушений ритма сердца. Об этом сообщил заместитель директора клиники по научно-экспериментальной работе, руководитель Центра интервенционной кардиологии Евгений Покушалов.
«Мы разрабатываем совместно с израильской лабораторией EP Dynamics искусственный интеллект, который помогает лечить нарушение ритма сердца. В конце 2017 года наступил переломный момент – машина дала лучший прогноз, чем мы. Это совершенно новое направление, в мире пока подобных систем нет», – сказал Покушалов.
По его словам, необходимость создания искусственного интеллекта возникла из-за больших объемов данных о работе сердца – компьютерная обработка этой информации позволяет в ходе операции корректировать работу хирурга и предсказывать исход операции с точностью до более чем 83%.
Он отметил, что разработка поможет значительно повысить эффективность лечения таких заболеваний сердца, как фибрилляция предсердий и желудочковая тахиаритмия. В дальнейшем разработанный искусственный интеллект станет коммерческим продуктом.