Süni intellekt pasiyentin vəziyyəti haqqında öncədən xəbər verəcək Yanvar 30, 2018 | 10:06 / Texnoloji yeniliklər
“Google” istehsalçıları xəstəxanaya müraciət edən pasiyentin vəziyyəti haqqında öncədən xəbər verəcək süni intellekt texnologiyası yaradıblar.
dni24.com saytının məlumatına görə, ABŞ proqramçıları artıq bu sahədə bəzi müvəffəqiyyətlərə nail olublar. Belə ki, onların hazırladığı sistem 24-48 saat ərzində pasiyentin ölüm ehtimalı haqqında öncədən dəqiq məlumat verə biləcək. Maraqlıdır ki, “Google”un bu layihəsində iştirak etmək, tibbi mərkəzlərdən xəstəliklərin tarixçəsi ilə bağlı məlumatları əldə etmək üçün 216221 nəfər Kaliforniya və Çikaqo universitetləri ilə müqavilə imzalayıb.
Proqramçılar neyron şəbəkənin öyrədilməsinin köməyilə böyük həcmli məlumatlar və həkimlərin qeydlərinin deşifrələnməsi ilə bağlı problemləri aradan qaldıra biliblər. Nəticədə proqram epikrizlərdə ən vacib məqamları və xəstəliyin gedişatına təsir edən əsas fraqmentləri təyin edib.

ИИ будет предсказывать состояние пациента Янв 30, 2018 | 10:06 / Технологические новшества
Стоит отметить, что в этом деле программистам из США уже удалось добиться некоторых успехов, поскольку их разработка сможет более точно предсказать вероятность смерти пациента за 24-48 часов. Интересно, что для проекта Google подписала договор с Калифорнийским и Чикагским университетами, чтобы получать от их медицинских центров данные из истории заболеваний 216 221 взрослых людей.
С помощью обучения нейронной сети программисты смогли преодолеть проблемы, которые были связаны с большим объемом данных и расшифровкой подчерков врачей. В итоге программа сама определила самые важные места в эпикризах и установила наиболее важные фрагменты, которые влияют на течение болезни в большей мере.