Süni intellekt pasiyentin vəziyyəti haqqında öncədən xəbər verəcək Yanvar 30, 2018 | 10:06 / Texnoloji yeniliklər
“Google” istehsalçıları xəstəxanaya müraciət edən pasiyentin vəziyyəti haqqında öncədən xəbər verəcək süni intellekt texnologiyası yaradıblar.
dni24.com saytının məlumatına görə, ABŞ proqramçıları artıq bu sahədə bəzi müvəffəqiyyətlərə nail olublar. Belə ki, onların hazırladığı sistem 24-48 saat ərzində pasiyentin ölüm ehtimalı haqqında öncədən dəqiq məlumat verə biləcək. Maraqlıdır ki, “Google”un bu layihəsində iştirak etmək, tibbi mərkəzlərdən xəstəliklərin tarixçəsi ilə bağlı məlumatları əldə etmək üçün 216221 nəfər Kaliforniya və Çikaqo universitetləri ilə müqavilə imzalayıb.
Proqramçılar neyron şəbəkənin öyrədilməsinin köməyilə böyük həcmli məlumatlar və həkimlərin qeydlərinin deşifrələnməsi ilə bağlı problemləri aradan qaldıra biliblər. Nəticədə proqram epikrizlərdə ən vacib məqamları və xəstəliyin gedişatına təsir edən əsas fraqmentləri təyin edib.

AI from Google will predict the patient's condition January 30, 2018 | 10:06 / Technological innovations
Google's developers create an AI technology that will accurately predict the condition of the patient entering the hospital. As reported in the publication Quartz, the AI ​​system will also be able to give the final diagnosis.
It is worth noting that in this case programmers from the US have already achieved some success, as their development will be able to more accurately predict the probability of death of the patient in 24-48 hours. It is interesting that for the project Google signed an agreement with the University of California and Chicago to receive from their medical centers data from the history of diseases of 216 221 adults.
With the help of training a neural network, programmers were able to overcome problems that were associated with a large amount of data and deciphering the physicians' notes. As a result, the program itself identified the most important places in the epicrisis and established the most important fragments that affect the course of the disease in greater measure.