Elektron tullantılar qızıl-zinət əşyalarına çevriləcək Yanvar 17, 2018 | 03:50 / Maraqlı məlumatlar
“Dell” şirkəti ana plataların hazırlanması üçün elektron tullantılardan qızıl emalı üzrə proqramın icrasına başlayıb. Qiymətli metaldan emal edilərək düzəldilən ilk mikrosxemlərlə “2-si 1 Latitude 12” tipli qurğular təchiz ediləcək.
hitech.vesti.ru saytının məlumatında bildirilir ki, hazırda elektron tullantıların yalnız 12,5 faizi emal edilərək yeni məhsula çevrilir. Məlum olub ki, hər il amerikalılar təxmini dəyəri 60 milyon dollara bərabər qızıl və gümüşün olduğu lazımsız telefonları çölə atırlar. “Bu rəqəm yeni məhsulların istehsalı üçün işlənmiş elektronikadan qiymətli metalların emalı üzrə proqramların məqsədəuyğunluğunu və potensialını açıq-aydın nümayiş etdirir”, - şirkətdən bildirilib.
Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, “Dell” şirkəti 2020-ci ilin sonunadək 45,4 min ton tullantı emal etmək niyyətindədir. Platalarla yanaşı, işlənmiş “Dell” elektronikasından  qızıl-zinət məmulatlarında istifadə ediləcək. Şirkət artıq “Bayou with Love” şirkətinin işlənmiş ana platalardan əldə olunan qızıldan düzəldilən “The Circular Collection” qızıl bəzək kolleksiyasını təqdim edən aktrisa Nikki Ridlə əməkdaşlığa başlayıb.

Электронные отходы начали перерабатывать в ювелирные украшения Янв 17, 2018 | 03:50 / Интересная информация
Компания Dell объявила о старте программы по переработке золота из электронных отходов для изготовления материнских плат. Первыми микросхемами, выполненными из переработанного ценного материала, будут оснащаться устройства типа 2 в 1 Latitude 12.
«В настоящее время лишь 12,5% электронных отходов перерабатывается в новые продукты. Установлено, что ежегодно американцы выбрасывают ненужные телефоны, которые содержат золото и серебро примерной стоимостью 60 млн долларов, — сказали в Dell. — Эта цифра наглядно демонстрирует целесообразность и потенциал таких программ по переработке ценных металлов из отработавшей электроники для производства новых товаров»
К концу 2020 года фирма намерена переработать 45,4 тысячи тонн отходов. Кроме плат, золото из отработавшей электроники Dell будет применяться в ювелирных украшениях. Компания уже сотрудничает с актрисой Никки Рид, которая представила коллекцию золотых украшений The Circular Collection от Bayou with Love, изготовленную из золота, добытого из отработанных «материнок»