Elektron tullantılar qızıl-zinət əşyalarına çevriləcək Yanvar 17, 2018 | 03:50 / Maraqlı məlumatlar
“Dell” şirkəti ana plataların hazırlanması üçün elektron tullantılardan qızıl emalı üzrə proqramın icrasına başlayıb. Qiymətli metaldan emal edilərək düzəldilən ilk mikrosxemlərlə “2-si 1 Latitude 12” tipli qurğular təchiz ediləcək.
hitech.vesti.ru saytının məlumatında bildirilir ki, hazırda elektron tullantıların yalnız 12,5 faizi emal edilərək yeni məhsula çevrilir. Məlum olub ki, hər il amerikalılar təxmini dəyəri 60 milyon dollara bərabər qızıl və gümüşün olduğu lazımsız telefonları çölə atırlar. “Bu rəqəm yeni məhsulların istehsalı üçün işlənmiş elektronikadan qiymətli metalların emalı üzrə proqramların məqsədəuyğunluğunu və potensialını açıq-aydın nümayiş etdirir”, - şirkətdən bildirilib.
Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, “Dell” şirkəti 2020-ci ilin sonunadək 45,4 min ton tullantı emal etmək niyyətindədir. Platalarla yanaşı, işlənmiş “Dell” elektronikasından  qızıl-zinət məmulatlarında istifadə ediləcək. Şirkət artıq “Bayou with Love” şirkətinin işlənmiş ana platalardan əldə olunan qızıldan düzəldilən “The Circular Collection” qızıl bəzək kolleksiyasını təqdim edən aktrisa Nikki Ridlə əməkdaşlığa başlayıb.

Electronic waste was recycled into jewelry
Dell announced the launch of a program for processing gold from electronic waste for the manufacture of motherboards. The first chips, made of recycled valuable material, will be equipped with devices of type 2 in 1 Latitude 12.
"Currently, only 12.5% ​​of electronic waste is processed into new products, and it is estimated that Americans annually throw away unnecessary phones that contain gold and silver at an estimated cost of $ 60 million," Dell said. "This figure demonstrates the feasibility and potential of such programs for the processing of valuable metals from spent electronics for the production of new goods. "
By the end of 2020, the company intends to process 45,400 tons of waste. In addition to motherboards, gold from Dell's used electronics will be used in jewelry. The company already cooperates with actress Nikki Reed, who presented a collection of gold jewelry The Circular Collection from Bayou with Love, made of gold, extracted from spent "motherboards".