AB superkompüterlərin hazırlanmasına 1 milyard avro vəsait ayıracaq Yanvar 15, 2018 | 03:00 / Maraqlı məlumatlar
Avropa Birliyi (AB) superkompüterlərin hazırlanmasında Çin, ABŞ, Yaponiya kimi ölkələrlə rəqabət aparmaq üçün bu sahəyə 1 milyard avro vəsait ayırmağa hazırlaşır.
2020-ci ilə qədər Avropa saniyədə yüz kvadrilyon hesablamalar yerinə yetirən iki superkompüter, həmçinin saniyədə onlarla kvadrilyon hesablama aparan ən az iki sürətli kompüter ala bilər. Bununla yanaşı, AB saniyədə kvintilyon əməliyyat aparmaq imkanına malik yeni nəsil kompüter əldə etməyi planlaşdırır. Bu layihə Avropaya gələcəkdə rəqəmsal iqtisadiyyat bazarında müstəqil və rəqabətədavamlı olmağa imkan verəcək.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, AB-nin idarəedici strukturu layihəyə 486 milyon avro ayıracaq. Qalan vəsaitin isə Avropa Birliyinin layihədə iştirak etmək istəyən ölkələrinin və “əlaqəli dövlətlər”in cəlb olunması yolu ilə toplanması planlaşdırılır.
Artıq 13 ölkə layihədə iştirak etmək arzusunu ifadə ediblər: Fransa, Almaniya, Lüksemburq, Niderland, Yunanıstan, İtaliya, İspaniya, İsveçrə, Portuqaliya, Sloveniya, Xorvatiya, Belçika, Bolqarıstan.
Qeyd edək ki, Avropa ABŞ, Yaponiya və Çindən superkompüter istehsalında xeyli geri qalır. Bir çox Avropa şirkətləri və dövlət agentlikləri Avropa qitəsi xaricində yerləşdirilmiş superkompüterlərin hesablama gücünü kirayələmək məcburiyyətindədirlər. Bu isə, öz növbəsində konfidensial informasiyanın oğurlanması riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.

The European Union will spend 1 billion euros to develop its own supercomputers January 15, 2018 | 03:00 / Interesting information
Bloomberg, an information and analytical publication referring to the statement of the European Commission reports that the European Union is going to spend 1 billion euros to catch up with China, the United States and Japan in the development of supercomputers. As the source points out, as a result of Brecksite, Britain may be out of this project.
If everything works out, then by 2020 Europe can get two supercomputers with a performance speed of one hundred quadrillion calculations per second, as well as at least two, but less powerful computers with a speed of several tens of quadrillion calculations per second. Two years later, the EU wants to get a new generation computer with the speed of a quintillion operations per second. This project will allow Europe to become an independent and competitive player in the digital market of the future economy.
The publication reports that the initiative project was proposed in March last year, but data on funding were published only now. The EU management structure will allocate 486 million euros for the project, the remaining funds will be invested from EU member states and "associated states", which will express the desire to participate in the project. Initiative from private companies will also be welcomed, the statement said.
13 countries have expressed their desire to participate in the project: France, Germany, Luxembourg, the Netherlands, Greece, Italy, Spain, Switzerland, Portugal, Slovenia, Croatia, Belgium, Bulgaria. As for Great Britain, she abstained from the initiative of participation, and according to experts, her exit from the EU in general leaves the possibility of participation of this country under a big question.