Hərbçilər üçün döyüş smartfonları hazırlanıb Dekabr 27, 2017 | 04:13 / Texnoloji yeniliklər
İsrail Dövlət Logistika və Texnologiyalar İdarəsi hərbçilər üçün yeni döyüş smartfonları hazırlayıb. “Shaked Fighting” adlı devays döyüş zamanı əsgərlərin hərəkət koordinasiyasının yaxşılaşdırılması üçün nəzərdə tutulub.
vistanews.ru saytının məlumatına görə, qurğu Android əməliyyat sisteminin idarəsi altında işləyir. Hər bir hərbçiyə belə cihaz veriləcək, bölmə komandirləri isə əlavə zərbəyədavamlı telefon və rabitə avadanlıqları, həmçinin portativ enerjidoldurma qurğusu olan çantalarla təchiz ediləcəklər.
Polkovnik-leytenant Oren Maslyaç bildirib ki, “Shaked Fighting” bir sıra xüsusi proqramlara malikdir. Devays çox yüngüldür və ondan istifadə olduqca sadədir. Əsgərlər kompas, xəritə, kamera və döyüş sistemi radiusunda məlumatların mübadiləsi imkanı əldə edəcəklər.
Həmçinin “Shaked Fighting” hədəfi və onun yad və ya tanış olduğunu müəyyən edə bilir. Qurğu sınaqdan keçirilib və ordudan müsbət rəylər alıb. Onun kütləvi istehsalına 2019-cu ildə başlanılacaq.

The Israeli military received new combat smartphones, which was developed by the State Department of Logistics and Technology. The novelty is called Shaked Fighting. The defense department reports that the device is designed to improve the coordination of the soldiers during the battle.
Shaked Fighting runs under the operating system Android. Each military will receive such a device, and the commanders of the units will provide rucksacks with communication equipment and an additional shockproof phone, as well as a portable charger.
Lieutenant-Colonel Oren Matljac said that Shaked Fighting has a number of special applications. Everyone can use the device, because it is very light and familiar to use. Thus, soldiers will have access to a compass, maps, camera, and the ability to exchange information within the radius of their combat system.
Also Shaked Fighting is able to recognize the target and respond to the query "your" or "someone else's". This will eliminate the possibility of friendly fire. Also, the military will be able, with the help of new items, to better navigate the terrain and quickly communicate with the command.