Son dərəcə təhlükəsiz kompüter yaradılıb Dekabr 26, 2017 | 11:30 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ Müdafiə Nazirliyinin Qabaqcıl Müdafiə Elmi-Tədqiqat Layihələri Agentliyi (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) son dərəcə təhlükəsiz kompüterin yaradılmasına qrant ayırıb. Qrantı aparat komponentlərinin yaradılmasına yeni yanaşma təklif etmiş Miçiqan Universiteti alıb.
cnews.ru saytının məlumatına görə, Miçiqan Universiteti aparat səviyyəsində haker hücumlarına qarşı son dərəcə dayanıqlı olan kompüter yaratmaq üçün DARPA-dan 3,6 milyon məbləğində qrant alıb.
“Morpheus” adlı layihənin ideyası kompüterin proqram və ya aparat təminatına edilmiş istənilən hücum cəhdinin qarşısını almaqdır. “Morpheus” kompüterinin aparat komponentləri müəmmalı bilməcəni xatırladacaq: sistemdə mövcud olan bütün informasiya sürətli və təsadüfi formada müxtəlif komponentlər üzrə yenidən paylaşdırıla bilər.
Miçiqan Universitetinin informatika professoru Tod Ostin bildirib ki, “Morpheus” kompüterinə hücum cəhdləri kubik-rubiki yığmaq cəhdini xatırladacaq, bu halda siz hər dəfə göz qırparkən mən onu yenidən dəyişdirəcəm.

Invented a computer that is "impossible to crack" December 26, 2017 | 11:30 / Technological innovations
The US Advanced Defense Research Agency has announced a grant to create a computer that will not be hacked. Grant received the University of Michigan, who proposed a new approach to the creation of hardware components, where each component would be an "unsolved puzzle".
As Professor of Informatics at the University of Michigan Todd Austin put it, attempts to attack Morpheus will be akin to trying to collect a Rubik's cube, while "every time you blink, I'll re-twist it."
As DARPA experts point out, up to 40% of software exploits available to hackers could be eliminated at the root if there was an opportunity to eliminate several types of strictly hardware vulnerabilities related to cryptography, code injection and information leakage.
Austin and his colleagues believe that Morpheus will solve all these problems thanks to the device of its hardware components.