Sifətin tanınması üzrə ən yaxşı texnologiya Dekabr 18, 2017 | 04:31 / Texnoloji yeniliklər
IARPA-nın verdiyi məlumata görə, Rusiyada hazırlanmış sifətin tanınması alqoritmi dünya üzrə ən sürətli alqoritmdir.
ABŞ-ın kəşfiyyat sahəsində qabaqcıl tədqiqatlar Agentliyi ilə Standartlar və Texnologiyalar üzrə Milli İnstitutunun sifətin tanınması alqoritmləri üzrə birgə təşkil etdiyi müsabiqənin qalibi “NtechLab” şirkəti olub.
tvzvezda.ru saytında bildirilir ki, 2015-ci ildə əsası qoyulmuş “NtechLab” şirkətinə məxsus sifətin identifikasiyası üzrə alqoritm FindFace proqramının əsasını təşkil edib. Belə ki, alqoritm “Vkontakte” sosial şəbəkəsində insanları onların fotoları üzrə axtarmağa imkan verir və lazım olan şəxsi 1 milyard insan arasında 0,5 saniyə ərzində tapır.
Qeyd olunur ki, “NtechLab” 3 nominasiyadan 2-nin (“İdendifikasia sürəti” və “Verifikasiyanın dəqiqliyi”) qalibi olub. Hazırda bu şirkət ABŞ-ın Milli Kəşfiyyat İdarəsinin tabeçiliyində fəaliyyət göstərir.

Лучшая технология распознавания лиц Дек 18, 2017 | 04:31 / Технологические новшества
Американское агентство передовых исследований в области разведки (IARPA) и Национальный институт стандартов и технологий США (NIST) провели совместный конкурс алгоритмов распознавания лиц, победителем которого стала российская компания NtechLab
Компания NtechLab основана в 2015 году, ее алгоритм по идентификации лиц стал основой для приложения FindFace, которое позволяет искать людей в соцсети «Вконтакте» по их фото. Алгоритм может найти нужного человека за 0,5 секунды среди миллиарда человек.
NtechLab стала победителем конкурса IARPA в сфере разведки в двух номинациях из трех – «Скорость идентификации» и «Точность верификации». Само агентство подчиняется Национальной разведке США, директор которой также является главой разведывательного сообщества США, куда входят 17 организаций, в том числе Федеральное бюро расследований (ФБР) и Центральное разведывательное управление (ЦРУ).