Sifətin tanınması üzrə ən yaxşı texnologiya Dekabr 18, 2017 | 04:31 / Texnoloji yeniliklər
IARPA-nın verdiyi məlumata görə, Rusiyada hazırlanmış sifətin tanınması alqoritmi dünya üzrə ən sürətli alqoritmdir.
ABŞ-ın kəşfiyyat sahəsində qabaqcıl tədqiqatlar Agentliyi ilə Standartlar və Texnologiyalar üzrə Milli İnstitutunun sifətin tanınması alqoritmləri üzrə birgə təşkil etdiyi müsabiqənin qalibi “NtechLab” şirkəti olub.
tvzvezda.ru saytında bildirilir ki, 2015-ci ildə əsası qoyulmuş “NtechLab” şirkətinə məxsus sifətin identifikasiyası üzrə alqoritm FindFace proqramının əsasını təşkil edib. Belə ki, alqoritm “Vkontakte” sosial şəbəkəsində insanları onların fotoları üzrə axtarmağa imkan verir və lazım olan şəxsi 1 milyard insan arasında 0,5 saniyə ərzində tapır.
Qeyd olunur ki, “NtechLab” 3 nominasiyadan 2-nin (“İdendifikasia sürəti” və “Verifikasiyanın dəqiqliyi”) qalibi olub. Hazırda bu şirkət ABŞ-ın Milli Kəşfiyyat İdarəsinin tabeçiliyində fəaliyyət göstərir.

The best technology to recognize the face December 18, 2017 | 04:31 / Technological innovations
NtechLab, a US-based intelligence research agency, has been the winner of the competition organized by the National Institute for Standards and Technology on algorithms of recognition.
It is reported in tvzvezda.ru  that the NtechLab-based algorithm, which was founded in 2015, is the basis of the FindFace program. Thus, the algorithm allows people to search for their photos on the social network "Vkontakte" and finds the necessary person within 0.5 seconds between 1 billion people.
It is noted that NtechLab won 2 out of 3 nominations ("Idendification speed" and "Verification accuracy"). At present, the company operates under the auspices of the US National Intelligence Agency.