Jurnalistlər robotlarla əməkdaşlığa başlayıblar Dekabr 14, 2017 | 09:11 / Maraqlı məlumatlar
Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən qəzet redaksiyaları insanlar və proqramların birgə yazdıqları materialları dərc etməyə başlayıblar. Bu kimi qeydlər İnternetdə populyarlaşsa da, maşın intellekti hələ ki, bioloji intellekti əvəz edə bilmir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, noyabrın sonunda “Press Association” informasiya agentliyi və “Urbs Media” startapının təşəbbüsü ilə Böyük Britaniyada onlarla regional nəşriyyat insanlarla yanaşı, maşınların da müəllifi olduqları materialları dərc etməyə başlayıb. Ən çox istifadə edilən köməkçi “RADAR” (The Reporters and Data Robots) olub. Bu proqram təminatı materialın kompüter üçün hazırlanması üzrə gündəlik işin əsas hissəsini görməyə imkan verir.
“Digital News Initiative” layihəsi çərçivəsində maliyyələşdirilən sistemin istehsalçıları iddia edirlər ki, əsas məqsəd redaksiyalar və maşınlar arasında əməkdaşlığa imkan yaratmaq idi. Hələ ki, xəbər avtomatik rejimdə bütünlüklə yazılmır. Lakin proqram ayrı-ayrı abzasları yaza bilir. Onları rəhbərliklə razılaşdırdıqdan sonra nəşrə hazırlanan materiallara daxil edirlər.
“RADAR” artıq bir çox məqalələrin həmmüəllifi olub. “Financial Times” qəzetinin məlumatına əsasən, 35 qəzetin jurnalistləri faktiki olaraq, jurnalistikanın yeni erasına daxil olublar. Onlardan 20-si artıq maşınlarla əməkdaşlığa başlayıb.
“Bu, bizim üçün jurnalistika sahəsində vəziyyəti həqiqətən dəyişdirən hadisə ola bilər”, – deyə yeni texnologiyadan istifadə etməklə yazılmış bir neçə məqalənin dərc edildiyi “Newsquest” qəzetinin direktoru Tobi Qranvil bildirib.

Роботы стали соавторами британских журналистов Дек 14, 2017 | 09:11 / Интересная информация
Газеты в Великобритании начали публиковать материалы, написанные совместно людьми и программами. Такие заметки пользуются популярностью в Интернете, но машинный интеллект пока не может заменить биологический.
В конце ноября по инициативе информагентства Press Association и стартапа Urbs Media, который поддерживает Google, десятки региональных изданий в Великобритании начали публиковать материалы, авторами которых выступают не только люди, но и машины. Основным используемым помощником стал RADAR — The Reporters and Data Robots. Это программное обеспечение позволяет делегировать основную часть рутинной работы по подготовке материала компьютеру.
Разработчики системы, финансируемые в рамках проекта Digital News Initiative, утверждают, что главной целью было способствовать сотрудничеству между редакциями изданий и машинами. Пока в автоматическом режиме новости целиком не пишутся, но отдельные абзацы программа выдавать способна. По согласованию с руководством вставляют их в готовящиеся к публикации материалы.
RADAR уже стал соавтором большого количества статей, например, о матерях-одиночках. По данным Financial Times, журналисты 35 британских газет фактически вошли в новую эру журналистики: 20 из них приступили к сотрудничеству с машинами, еще 15 раздумывают.
«Для нас это может стать событием, действительно меняющим ситуацию в сфере журналистики», — заметил Тоби Гранвил, директор по развитию газеты Newsquest, опубликовавшей несколько статей, созданных с использованием новой технологии.