Jurnalistlər robotlarla əməkdaşlığa başlayıblar Dekabr 14, 2017 | 09:11 / Maraqlı məlumatlar
Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən qəzet redaksiyaları insanlar və proqramların birgə yazdıqları materialları dərc etməyə başlayıblar. Bu kimi qeydlər İnternetdə populyarlaşsa da, maşın intellekti hələ ki, bioloji intellekti əvəz edə bilmir.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, noyabrın sonunda “Press Association” informasiya agentliyi və “Urbs Media” startapının təşəbbüsü ilə Böyük Britaniyada onlarla regional nəşriyyat insanlarla yanaşı, maşınların da müəllifi olduqları materialları dərc etməyə başlayıb. Ən çox istifadə edilən köməkçi “RADAR” (The Reporters and Data Robots) olub. Bu proqram təminatı materialın kompüter üçün hazırlanması üzrə gündəlik işin əsas hissəsini görməyə imkan verir.
“Digital News Initiative” layihəsi çərçivəsində maliyyələşdirilən sistemin istehsalçıları iddia edirlər ki, əsas məqsəd redaksiyalar və maşınlar arasında əməkdaşlığa imkan yaratmaq idi. Hələ ki, xəbər avtomatik rejimdə bütünlüklə yazılmır. Lakin proqram ayrı-ayrı abzasları yaza bilir. Onları rəhbərliklə razılaşdırdıqdan sonra nəşrə hazırlanan materiallara daxil edirlər.
“RADAR” artıq bir çox məqalələrin həmmüəllifi olub. “Financial Times” qəzetinin məlumatına əsasən, 35 qəzetin jurnalistləri faktiki olaraq, jurnalistikanın yeni erasına daxil olublar. Onlardan 20-si artıq maşınlarla əməkdaşlığa başlayıb.
“Bu, bizim üçün jurnalistika sahəsində vəziyyəti həqiqətən dəyişdirən hadisə ola bilər”, – deyə yeni texnologiyadan istifadə etməklə yazılmış bir neçə məqalənin dərc edildiyi “Newsquest” qəzetinin direktoru Tobi Qranvil bildirib.

Newspapers in the UK began to publish materials written by people and programs. Such notes are popular on the Internet, but computer intelligence is not yet a substitute for biological intelligence. This is reported by The Financial Times.
At the end of November, on the initiative of the news agency Press Association and the startup Urbs Media, which supports Google, dozens of regional publications in the UK began to publish materials that are sponsored not only by people but also by machines. The main used assistant was RADAR - The Reporters and Data Robots. This software allows you to delegate the bulk of the routine work to prepare the material for the computer.
Developers of the system, funded by the Digital News Initiative, argue that the main goal was to promote cooperation between editions of publications and machines. While in the automatic mode, the news is not entirely written, but the program can produce individual paragraphs. As agreed with the leadership, they are inserted into the materials that are being prepared for publication.
RADAR has already become a co-author of a large number of articles, for example, about single mothers. According to the Financial Times, journalists from 35 British newspapers actually entered a new era of journalism: 20 of them started cooperation with cars, 15 more deliberate.