Robotlar gələcəyi proqnozlaşdıracaq Dekabr 08, 2017 | 09:45 / Texnoloji yeniliklər
Hazırda robotlaşdırılmış mexanizm nə qədər bacarıqlı olsa da, çox zaman əvvəlcədən yazılmış alqoritmlərə əsasən hərəkət edir (və ya insan tərəfindən idarə olunur) və öz hərəkətlərinin nəticələrini öncədən görə bilmir. Lakin Kaliforniya Universitetinin alimləri robota, hətta onun daha əvvəl rast gəlmədiyi obyektlərlə qarşılıqlı təsir zamanı bu və ya digər hərəkətin nəticəsini öncədən görmək imkanı verən yeni maşın təlimi texnologiyası yaradıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, texnologiya bu qaydada təşkil edilib: birinci mərhələdə robot kameralardan əldə edilən təsvirlərin köməyilə operatorun iştirakı olmadan predmetləri müstəqil şəkildə hərəkət etdirir ki, bunun əsasında da proqnozlaşdırılan davranış modeli qurulur. O, bir neçə cəhddən sonra yaddaşda saxlanılır, daha sonra robot yeni və ya oxşar obyektlərlə rastlaşdıqda istifadə olunur. Robotun kameraları hələ ki, bir neçə saniyə sonrakı mümkün hərəkətlər ardıcıllığını hesablayır. Bu, robotun yeni şəraitdə insanın iştirakı olmadan qərarlar qəbul etməsi üçün kifayətdir.
“İnsanlar bütün həyatı boyu heç bir kömək olmadan dünya ilə qarşılıqlı təsir etməyi öyrənirlər, bu yolda lazımi təcrübəni qazanır və müxtəlif bacarıqlar əldə edirlər. Biz faydalı bacarıqlar əldə etmək üçün avtonom rejimdə toplanmış böyük miqdarda məlumatlardan istifadə edəcək avtomatlaşdırılmış sistemi yaratmağa nail olduq. Robot təlim zamanı əldə olunmuş bilikləri isə sonra, məsələn, predmetlərin hərəkət etdirilməsi zamanı istifadə edə biləcək”, – deyə tədqiqatçı Frederik Ebert bildirib.

Роботов научили предсказывать будущее Дек 08, 2017 | 09:45 / Технологические новшества
В данный момент, каким бы способным ни был роботизированный механизм, он в большинстве случаев действует согласно заранее прописанным алгоритмам (или же вовсе управляется человеком) и не может предвидеть последствий своих действий. Но ученые из Калифорнийского университета в Беркли создали новую технологию обучения машин, которая дает им возможность предугадать, к чему приведет тот или иной поступок даже при взаимодействии с объектами, которые ранее роботу не встречались.
Технология устроена следующим образом: на первом этапе робот без участия оператора при помощи изображений, получаемых с камер, самостоятельно передвигает предметы, на основе чего выстраивается прогнозирующая модель поведения. После нескольких попыток она «запоминается» и используется в дальнейшем при встрече с новыми или подобными увиденным объектами. Камеры робота просчитывают возможную последовательность действий, но пока, правда, всего на несколько секунд вперед. Хотя уже этого достаточно для того, чтобы робот принимал решения в новых для него условиях без участия человека. Как заявляет один из исследователей, Фредерик Эберт,
«Люди всю жизнь учатся взаимодействовать с окружающим миром практически без посторонней помощи методом проб и ошибок, зарабатывая нужный опыт и приобретая навыки. Мы сумели построить роботизированную систему, которая будет использовать большое количество автономно собранных данных, чтобы приобрести полезные навыки, а знания, полученные в ходе обучения, машина сможет использовать в дальнейшем при, например, передвижении предметов»