Ən qabaqcıl olimpiada Dekabr 06, 2017 | 12:53 / Maraqlı məlumatlar
2018-ci ilin fevral ayında Cənubi Koreyada Qış Olimpiadası keçiriləcək. Tədbirin təşkili üçün 2 milyard dollar xərclənib. Ölkə turistlər və tamaşaçıları ilk növbədə texniki yeniliklərlə təəccübləndirməyi planlaşdırır.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına görə, olimpiadanın keçiriləcəyi Pxençxan şəhərində sürücüsüz avtobuslar işləyəcək. Bu avtobusların daxilində şüşələrin əvəzinə böyük ekranlar quraşdırılıb. Pəncərədən mənzərəyə baxmaq mümkün olacaq. Lakin bu şüşələr faktiki olaraq, böyük planşetlərdir. Sərnişin bu ekranlar vasitəsilə olduğu yeri dəqiqləşdirə, xəbərləri və ya yarışmanı izləyə bilər. Avtobusda hətta müxtəlif yeməklər sifariş etmək olar. Onlar dronlar vasitəsilə çatdırılacaq. Belə ki, avtobusun marşrutu boyunca xüsusi qəbul stansiyaları yerləşdirilib. Sərnişinlər oradan bağlamaları götürəcəklər.
Oyunlar zamanı yalnız insanlar deyil, robotlar da təhlükəsizliyi təmin edəcəklər. Cənubi Koreyanın ən yaxşı robotları HUBO humanoidləridir. Onlar pilləkənlə irəliləyə, avtomobili idarə edə, qapıları aça, həmçinin insanları səs və zahiri görünüşə görə tanıya bilirlər.
Koreyanın hər yerində virtual reallıq olacaq. Eyni zamanda 32 idman növü virtual reallıqda göstəriləcək. Evdə olan tamaşaçılar xüsusi eynək və ya şlemlər sayəsində olimpiada atmosferinə maksimum yüklənə biləcəklər. Daha bir virtual reallıq texnologiyası – “freeD” müxtəlif nöqtələrdə quraşdırılmış kameralar sayəsində istifadəçiyə bir məqama istənilən bucaqdan baxa bilmə imkanı verir. Bu texnologiyadan, əsasən, futbolda istifadə olunacaq.
Həmçinin koreya dilini bilməyənlər üçün dil baryerini məhv edəcək “GenieTalk” proqramı istifadəyə veriləcək. Koreya, ingilis, yapon, rus, ərəb və alman dillərini dəstəkləyən proqramın bazasında hər dildə 100-dən 800 minə qədər söz vardır.
Cənubi Koreyada keçiriləcək olimpiadada yüksəksürətli İnternet əlçatan olacaq. Belə ki, ölkənin əsas provayderi KT Corporation 5G texnologiyasını sınaqdan keçirir. Bu, LTE-dən min dəfə daha sürətlidir. Məhz yüksəksürətli İnternet VR-translyasiyaların və idman yarışlarının yüksək dəqiqliklə nümayişini təşkil etməyə imkan verəcək.

Самая продвинутая Олимпиада Дек 06, 2017 | 12:53 / Интересная информация
Через три месяца в Южной Корее пройдет зимняя Олимпиада. На организацию страна потратила огромные 2 млрд долларов, и готова удивлять туристов и зрителей. В первую очередь техническими новинками.
По столице Олимпиады в Южной Корее, Пхенчхану будут курсировать беспилотные автобусы. Причем это тот случай, когда отсутствие водителя – не самая продвинутая характеристика. Внутри автобусов вместо стекол установлены огромные экраны. Смотреть на пейзаж за окном тоже получится, но фактически это планшеты. С ними можно взаимодействовать: уточнить, где ты сейчас находишься, понять маршрут автобуса, посмотреть новости или трансляцию соревнования. Можно даже заказать еду, которую доставит дрон. Да-да, дрон. На протяжении маршрута автобуса расположены специальные станции приема. Там посылки с едой будут сбрасываться прямо в руки пассажиру.
Обеспечивать безопасность во время игр будут не только люди, но и роботы. Главная гордость робототехники Южной Кореи – гуманоиды HUBO. Они умеют ходить по лестнице, водить автомобиль, открывать дверные ручки или крутить вентили, а также распознавать людей по голосу и внешнему виду.
Виртуальная реальность будет в Корее всюду. Сразу 32 вида спорта покажут в виртуальной реальности (VR). Благодаря специальным очкам или шлемам зрители дома смогут максимально погрузиться в атмосферу происходящего. Intel намекнула, что в VR точно покажут прыжки с трамплина и фигурное катание. В связке с виртуальной реальностью идет еще одна технология – freeD. За счет множества установленных в разных точках камер после цифровой обработки пользователь может просматривать один момент с любого угла. Так это работает в футболе.
Для тех, кто не говорит на южнокорейском, есть разработки, которые уничтожат языковой барьер. Программа GenieTalk способна переводить шесть языков: корейский, английский, японский, русский, арабский и немецкий. По каждому в ее базе содержится от 100 до 800 тысяч слов. Нечто подобное тестирует и Panasonic, но ее проект создается с прицелом на Игры-2020 и пока находится в тестовом режиме. Они уже демонстрируют прототипы:
Южнокорейская Олимпиада будет самой быстрой по скорости интернета. Главный провайдер страны KT Corporation тестирует технологию 5G. Это в тысячу раз быстрее LTE или 800 Мб видео в секунду.Именно невероятно быстрый интернет позволит организовывать VR-трансляции и показ спорта в режиме высокой четкости.