Robot-bənna milyonçu olub Noyabr 28, 2017 | 10:00 / Maraqlı məlumatlar
Bir il əvvəl “Fastbrick Robotics” şirkəti “Hadrian X” adlı yeni robot-bənna haqqında məlumat verdiyi nümayiş videosunu təqdim etmişdi. Robotun iş prinsipi 3D-printeri xatırladır, lakin robot çap üçün xüsusi qarışığın əvəzinə öncədən verilmiş proqram vasitəsilə bir-birinin ardınca çap etdiyi kərpiclərdən istifadə edir. Qurğu kifayət qədər uğur qazanıb və ötən il ərzində şirkətə vəsait ayırmış sifarişçi və investorların diqqətini cəlb edib. Bundan başqa, şirkət birjada öz səhmlərini yerləşdirərək təxminən 35 milyon dollar toplaya bilib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, robot-bənnanı artıq Səudiyyə Ərəbistanında evlərin tikintisi üçün istifadə etməyi planlaşdırırlar. Krallıq hökuməti və şirkət nümayəndələri arasında ilkin razılığa əsasən, 2022-ci ilə “Hadrian X”ən azı 50 min yeni ev tikə biləcək.
Hazırda istehsalçılar mövcud prototiplərin sınaqdan keçirilməsi və tamamlaması işlərinə diqqət ayırırlar. Güman olunur ki, bir ədədi 2 milyon dollar dəyərində olan robotların satışına 2019-cu ildə başlanılacaq. “Hadrian X” öncədən verilmiş proqram üzrə müstəqil işləmək imkanına malikdir, buna görə də ona insanın köməyi tələb olunmur. 24 saat işləyən robot saatda 1000 kərpic düzəcək ki, bu da 2 nəfərdən ibarət bənna briqadası üçün günlük normanı təşkil edir.

Robot-mason became a millionaire and will work in Saudi Arabia
A year ago, Fastbrick Robotics showed a demo video in which she talked about her new robot-mason Hadrian X. The principle of the robot's work resembled a 3D printer, but instead of a special mixture for printing, the robot used bricks, spreading them one by one according to a predetermined program. The robot was quite successful and over the past year attracted the attention of customers and investors who invested in the company solid funds. In addition, the company was able to raise about $ 35 million by placing its shares on the stock exchange.
The robot-mason turned out to be so good that it is planned to use it for building houses in Saudi Arabia, hi-news.ru reports. According to a preliminary agreement between the government of the kingdom and company representatives, by 2022 Hadrian X will be able to build at least 50,000 new homes.
Now, when the company has funds, the developers pay special attention to testing and finalizing existing prototypes. It is expected that sales of robots will begin in 2019 at a price of $ 2 million apiece. The robot-mason Hadrian X is able to work independently on a pre-programmed program, therefore, it is practically not required to help a person. Work he can around the clock, stacking 1000 bricks per hour, which is the daily rate for a team of bricklayers of two people.