Toqquşmaların aşkar edilməsinin daha sürətli alqoritmi robotlara operativ və effektiv işləməyə imkan verəcək. Kaliforniya Universitetinin mühəndisləri bildirir ki, “Fastron” adlı alqoritm toqquşmaların aşkar edilməsinin mövcud alqoritmləri ilə müqayisədə 8 dəfə daha sürətli işləyir. O, robotlara  real vaxt rejimində mürəkkəb və tez dəyişən mühitlərdə hərəkət etməyə kömək üçün maşın təlimindən istifadə edir.
aiportal.ru saytının məlumatına görə, “Fastron” alqoritmi insanlarla birlikdə işləyən robotlar üçün faydalı olacaq. Həmçinin evlərdə, oyun və kino sənayesində istifadə olunan robotlar üçün tətbiq oluna bilər. Hazırda tədqiqatçılar yeni alqoritmin əl cərrahlarına mane olmadan köməkçi məsələləri yerinə yetirən avtomatlaşdırılmış əl - da Vinci cərrahlıq sisteminin işini yaxşılaşdıra biləcəyi ilə bağlı araşdırmalar aparırlar.
Alqoritm konfiqurasiya sahəsi və ya robotun tutacağı bütün mümkün vəziyyətləri göstərən sahəni təşkil edən C-sahələrin modelini yaradır və C-sahəni modelləşdirir. O, С-sahədə abstrakt maneələri təsvir edən sxem yaradaraq toqquşma nöqtələri və toqquşma olmayan nöqtələr arasında sərhədi müəyyən edir.

The new algorithm will allow robots to avoid collisions November 27, 2017 | 10:00 / Interesting information
A faster collision detection algorithm can allow robots to work more quickly and efficiently, according to engineers from the University of California at San Diego. The algorithm, called Fastron, works 8 times faster than existing collision detection algorithms. He uses machine learning to help robots move in complex and rapidly changing environments in real time.
Experts assume that the Fastron algorithm will be useful for robots working with people, since in this environment, machines are dealing with moving objects and must move smoothly. Fastron can also be used for robots used in homes and in the games and cinema industry. Currently, researchers are studying how the new algorithm can improve the operation of the da Vinci surgical system, in which the robotic arm autonomously performs auxiliary tasks without interfering with surgeons.
The Fastron algorithm creates a model of the configuration space of the robot, or C-space, which is a space that shows all possible positions that a robot can occupy. Fastron simulates a C-space using only a sparse set of points, consisting of a small number of so-called collision points and points without collisions. Then the algorithm determines the boundary between the points of collision and the points without collision, creating a diagram depicting abstract obstacles in C-space.