Yeni sistem insanı səsinə görə tanıyır Noyabr 23, 2017 | 09:40 / Texnoloji yeniliklər
Çinin “SpeakIn” startapının yaradıcıları insanı səsinə görə tanıyan sistem üzərində işləyirlər. Texnologiya insanın səsinin unikal xarakteristikalarını müəyyən edir və onları səslərin məlumat bazası ilə qarşılaşdırır. Sistemə insanı müəyyən etmək üçün cəmi bir neçə saniyə lazımdır.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “səs izləri” tamamilə fərdiləşdirilib və əlavə bioloji identifikator kimi xidmət edə bilər. Texnologiya ilk növbədə təhlükəsizlik sistemlərinin yaradılması üçün faydalı olacaq. Məsələn, o, cinayətkarları tanıya və izləyə biləcək: bank soyğunçusu sifətini maska arxasında gizləyə biləcək, lakin onun səsini təhrif etməsi çox çətin olacaq. Hazırda “SpeakIn” səslərin məlumat bazasının yaradılması üçün Çin polisi ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Bildirilib ki, şirkət tərəfindən yaradılmış texnologiyanın dəqiqliyi 98 faiz təşkil edir. Polis və hökumət tərəfindən istifadə ilə yanaşı, sistem “ağıllı” ev proqramlarında, həmçinin avtomobillərin işə salınması və ya istifadəçilərin avtorizasiyası üçün tətbiq edilə bilər. Hazırda bir çox qurğular səs komandalarına reaksiya verir, lakin onlarla kimin danışdığını müəyyən edə bilmir. “Səs izləri”ni tətbiq etməklə, onlara bunu öyrətmək olar. Nəticədə, məsələn, televizor hər bir istifadəçi üçün müəyyən kanalı qoşacaq. Uşaq valideynin icazəsi olmadan avtomobili səs komandası ilə işə salmaq istəyərsə, sistem onu səsinə görə tanıyacaq və əməliyyatın qarşısını alacaq.
“SpeakIn” artıq bir sıra böyük investorları cəlb etməyə nail olub. Hazırda şirkətlə “Lenovo”, “Tencent”, “Asus”, “China Merchants Bank” və adı açıqlanmayan avtomobil istehsalçısı əməkdaşlıq edir.

Chinese startup SpeakIn recognizes a person by voice in seconds November 23, 2017 | 09:40 / Technological innovations
Startup SpeakIn from Chinese Shenzhen is working on a system that determines the unique characteristics of a person's voice and compares them with a database of voices. As the South China Morning Post writes, technology needs a few seconds to identify a person.
"Voice prints" are completely personalized and can serve as an additional biological identifier, hightech.fm reports. The technology will be useful first of all for the creation of security systems. For example, she will be able to recognize and track criminals: a bank robber can hide a face behind a mask, but distorting the voice will be much more difficult. Currently, SpeakIn is working closely with the Celestial Police to create a database of votes.
It is claimed that the accuracy of the technology created by the company is 98%. In addition to being used by the police and the government, it can be used in smart home applications, to run cars or authorize users, for example, in banks. Today, many devices respond to voice commands but are not able to find out who is talking to them. Using "voice fingerprints", you can teach them to do it. As a result, for example, the TV will include a specific channel for each user. And if your child wants to start the car with a voice command without your knowledge, the system will recognize it by voice and block the operation.
SpeakIn was established in 2015 and has already attracted a number of large investors. Currently, Lenovo, Tencent, Asus, China Merchants Bank and an unnamed automaker are cooperating with the company.