Yeni sistem insanı səsinə görə tanıyır Noyabr 23, 2017 | 09:40 / Texnoloji yeniliklər
Çinin “SpeakIn” startapının yaradıcıları insanı səsinə görə tanıyan sistem üzərində işləyirlər. Texnologiya insanın səsinin unikal xarakteristikalarını müəyyən edir və onları səslərin məlumat bazası ilə qarşılaşdırır. Sistemə insanı müəyyən etmək üçün cəmi bir neçə saniyə lazımdır.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “səs izləri” tamamilə fərdiləşdirilib və əlavə bioloji identifikator kimi xidmət edə bilər. Texnologiya ilk növbədə təhlükəsizlik sistemlərinin yaradılması üçün faydalı olacaq. Məsələn, o, cinayətkarları tanıya və izləyə biləcək: bank soyğunçusu sifətini maska arxasında gizləyə biləcək, lakin onun səsini təhrif etməsi çox çətin olacaq. Hazırda “SpeakIn” səslərin məlumat bazasının yaradılması üçün Çin polisi ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Bildirilib ki, şirkət tərəfindən yaradılmış texnologiyanın dəqiqliyi 98 faiz təşkil edir. Polis və hökumət tərəfindən istifadə ilə yanaşı, sistem “ağıllı” ev proqramlarında, həmçinin avtomobillərin işə salınması və ya istifadəçilərin avtorizasiyası üçün tətbiq edilə bilər. Hazırda bir çox qurğular səs komandalarına reaksiya verir, lakin onlarla kimin danışdığını müəyyən edə bilmir. “Səs izləri”ni tətbiq etməklə, onlara bunu öyrətmək olar. Nəticədə, məsələn, televizor hər bir istifadəçi üçün müəyyən kanalı qoşacaq. Uşaq valideynin icazəsi olmadan avtomobili səs komandası ilə işə salmaq istəyərsə, sistem onu səsinə görə tanıyacaq və əməliyyatın qarşısını alacaq.
“SpeakIn” artıq bir sıra böyük investorları cəlb etməyə nail olub. Hazırda şirkətlə “Lenovo”, “Tencent”, “Asus”, “China Merchants Bank” və adı açıqlanmayan avtomobil istehsalçısı əməkdaşlıq edir.

Новая система распознает человека по голосу Ноя 23, 2017 | 09:40 / Технологические новшества
Стартап SpeakIn из китайского Шэньчжэня работает над системой, которая определяет уникальные характеристики голоса человека и сопоставляет их с базой данных голосов. Технологии нужно всего несколько секунд, чтобы идентифицировать человека.
«Голосовые отпечатки» полностью персонализированы и могут служить дополнительным биологическим идентификатором. Технология будет полезной в первую очередь для создания систем безопасности. Например, она сможет узнавать и отслеживать преступников: грабитель банка может скрыть лицо за маской, но исказить голос будет намного сложнее. В настоящее время SpeakIn тесно сотрудничает с полицией Поднебесной для создания базы данных голосов.
Как утверждается, точность технологии, созданной компанией, составляет 98%. Помимо использования полицией и правительством, она может применяться в приложениях умного дома, для запуска автомобилей или авторизации пользователей, например, в банках. Сегодня многие устройства реагируют на голосовые команды, но не способны узнать, кто с ними разговаривает. Применив «голосовые отпечатки», можно научить их делать это. В результате, например, телевизор будет включать определенный канал для каждого пользователя. А если ваш ребенок захочет запустить автомобиль голосовой командой без вашего ведома, система узнает его по голосу и заблокирует операцию.
SpeakIn была создана в 2015 году и уже привлекла ряд крупных инвесторов. В настоящее время с компанией сотрудничают Lenovo, Tencent, Asus, China Merchants Bank и неназванный автопроизводитель