İnstitutda e-elmin formalaşmasının elmi-nəzəri və praktiki məsələləri araşdırılır Noyabr 17, 2017 | 03:05 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında 3 saylı şöbənin 2017-ci il üçün hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev təqdim edərək şöbə əməkdaşlarının elmi-tədqiqat fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, cari ildə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodlarının işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılıb. E-elmin formalaşmasının problemləri çərçivəsində onun aktual elmi-nəzəri və praktiki məsələləri tədqiq edilib, beynəlxalq səviyyədə qabaqcıl e-elm layihələri analiz edilib.
Şöbə müdiri e-elmin tərkib hissəsi kimi vətəndaş elminin inkişafında sosial medianın rolunun araşdırıldığını və perspektiv istiqamətlərin müəyyənləşdirildiyini də diqqətə çatdırdı.
T.Fətəliyev cari il ərzində beynəlxalq və respublika əhəmiyyətli elmi konfranslarda iştirak edildiyini, tanınmış jurnallarda məqalələrin dərc olunduğunu bildirdi.
Məruzəçi elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işləri də diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, bu istiqamət üzrə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafi Fondunun “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi”qrant layihəsi üzrə işlər davam etdirilmiş, həmçinin AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun layihə müsabiqəsinə təqdim olunmuş “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” qrant layihəsinin  hazırlanmasında iştirak edilmişdir.
O, həmçinin cari il ərzində şöbədə elmi-pedaqoji və elmi təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş məlumat verdi.

В институте исследуются научно-теоретические и практические вопросы формирования э-науки Ноя 17, 2017 | 03:05 / Конференции, собрания
Заслушан годовой отчет отдела №3 на заседании Научного совета Института информационных технологий НАНА. Представляя отчет, заведующий отделом Тахмасиб Фаталиев  рассказал о научно-исследовательской деятельности сотрудников отдела. Он отметил, что в текущем году были проведены исследования по изучению научо-теоретических проблем формирования информационного общества и информационных  технологийи и по разработке ее эффективных методов. В рамках проблем формирования э-науки изучены актуальные научно-теоретические и практические ее вопросы, а также на международном уровне проанализированы передовые проекты в э-науки.
Заведующий отдела отметил, что в развитии гражданской науки, как неотъемлемой части электронной науки, исследована роль социальных медиа и определены перспективные направления.
Т.Фаталиев проинформировал об участие сотрудников отдела в международных и республиканских научных конференциях, а также о публикации статей в известных журналах.
Рассказывая о работе, проделанной в рамках научно-инновационной деятельности, выступавший отметил, что в этом направлении осуществляется работа  над грант проектом «Разработка новых методов и алгоритмов синтеза электронной науки и ее функциональных подсистем» Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, а также что было принято участие в разработке грант проекта «Исследование проблем применения технологий «интернета вещей» в нефтегазовой отрасли», представленного на конкурс проектов Научного фонда Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
В заключение заведующий отдела предоставил информацию о научно-педагогической деятельности сотрудников, о пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации и о мерах, принятых в рамках международного сотрудничества.