İnstitutda e-elmin formalaşmasının elmi-nəzəri və praktiki məsələləri araşdırılır Noyabr 17, 2017 | 03:05 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında 3 saylı şöbənin 2017-ci il üçün hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev təqdim edərək şöbə əməkdaşlarının elmi-tədqiqat fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, cari ildə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodlarının işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılıb. E-elmin formalaşmasının problemləri çərçivəsində onun aktual elmi-nəzəri və praktiki məsələləri tədqiq edilib, beynəlxalq səviyyədə qabaqcıl e-elm layihələri analiz edilib.
Şöbə müdiri e-elmin tərkib hissəsi kimi vətəndaş elminin inkişafında sosial medianın rolunun araşdırıldığını və perspektiv istiqamətlərin müəyyənləşdirildiyini də diqqətə çatdırdı.
T.Fətəliyev cari il ərzində beynəlxalq və respublika əhəmiyyətli elmi konfranslarda iştirak edildiyini, tanınmış jurnallarda məqalələrin dərc olunduğunu bildirdi.
Məruzəçi elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işləri də diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, bu istiqamət üzrə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafi Fondunun “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi”qrant layihəsi üzrə işlər davam etdirilmiş, həmçinin AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun layihə müsabiqəsinə təqdim olunmuş “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” qrant layihəsinin  hazırlanmasında iştirak edilmişdir.
O, həmçinin cari il ərzində şöbədə elmi-pedaqoji və elmi təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş məlumat verdi.

Scientific-theoretical and practical issues of formation of e-science in the Institute are investigated November 17, 2017 | 03:05 / Conferences, assemblies
At the meeting of the Scientific Board of the Institute of Information Technology of ANAS the report of the Department No3 for 2017 was discussed. The report was presented by the head of department- Tahmasib Fataliyev and he informed about the scientific-research activity of the department staff. He said that in the current year, investigations have been carried out to study the scientific and theoretical problems of information technologies and to develop effective methods of information society. The topical scientific-theoretical and practical issues of E-science have been studied, and advanced e-science projects have been analyzed internationally.
As part of e-science, the head of department emphasized the role of social media in the development of civil science and the identification of perspective directions.
T.Fataliyev said that he participated in international and national scientific conferences this year and published articles in well-known magazines.
The rapporteur also noted the work carried out within the framework of scientific and innovation activities and stated tha tworks were continued in the direction the grant project on “Development of New Methods and Algorithms for the Synthesis of Electronic Science and its Functional Subsystems” of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, as well as participaton of grant project “Investigation of the Problems of Application of Internet Technologies in the Oil and Gas Industry" which is presented to the project competition of the Science Foundation of SOCAR of Azerbaijan Republic.
He also gave detailed information about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities, propaganda of scientific-practical results in mass media and measures taken within the framework of international cooperation during the current year.
Discussions were held around the report and the activity of the department was considered satisfactory.