Çində robotlar diaqnoz qoyacaqlar Noyabr 16, 2017 | 09:15 / Maraqlı məlumatlar
Robot Çində həkimlər üçün məcburi olan Milli tibbi lisenziya ekspertizasının testindən müvəffəqiyyətlə keçib.
mignews.com saytının məlumatına əsasən, robot Çinin süni intellektlə məşğul olan aparıcı şirkəti “iFlytek Co Ltd” tərəfindən istehsal edilib. Şirkət nümayəndələri onun 456 bal topladığını, bu göstəricinin tələb edilən minimum baldan 96 bal yuxarı olduğunu bildiriblər.
İstehsalçıların sözlərinə görə, süni intellektlə təchiz edilmiş robot pasiyent haqqında informasiyanı toplayaraq təhlil edə və ilkin diaqnoz qoya bilər. O, gələcəkdə müalicənin effektivliyinin artırılması məqsədilə həkimlərə yardım etmək üçün istifadə olunacaq. Robot həkimləri əvəz etmək üçün nəzərdə tutulmayıb. Onun 2018-ci ilin mart ayında istehsal edilməsi planlaşdırılır.

Роботы начнут ставить диагнозы в Китае Ноя 16, 2017 | 09:15 / Интересная информация
В Китае робот прошел обязательный для китайских врачей тест Национальной медицинской лицензионной экспертизы, став таким образом, первым роботом в мире, который сдал этот экзамен.
Его разработчик iFlytek Co Ltd, ведущая китайская компания, занимающаяся искусственным интеллектом, заявила, что робот набрал 456 очков, что на 96 очков выше необходимого минимума.
По словам разработчиков, робот с искусственным интеллектом может собирать и анализировать информацию о пациенте и ставить предварительный диагноз. Он будет использоваться для оказания помощи врачам для повышения эффективности лечения в будущем.
Робот планируется к запуску в производство в марте 2018 года, однако, он не предназначен для замены врачей.