Çində robotlar diaqnoz qoyacaqlar Noyabr 16, 2017 | 09:15 / Maraqlı məlumatlar
Robot Çində həkimlər üçün məcburi olan Milli tibbi lisenziya ekspertizasının testindən müvəffəqiyyətlə keçib.
mignews.com saytının məlumatına əsasən, robot Çinin süni intellektlə məşğul olan aparıcı şirkəti “iFlytek Co Ltd” tərəfindən istehsal edilib. Şirkət nümayəndələri onun 456 bal topladığını, bu göstəricinin tələb edilən minimum baldan 96 bal yuxarı olduğunu bildiriblər.
İstehsalçıların sözlərinə görə, süni intellektlə təchiz edilmiş robot pasiyent haqqında informasiyanı toplayaraq təhlil edə və ilkin diaqnoz qoya bilər. O, gələcəkdə müalicənin effektivliyinin artırılması məqsədilə həkimlərə yardım etmək üçün istifadə olunacaq. Robot həkimləri əvəz etmək üçün nəzərdə tutulmayıb. Onun 2018-ci ilin mart ayında istehsal edilməsi planlaşdırılır.

Robots will start diagnosing in China November 16, 2017 | 09:15 / Interesting information
In China, the robot passed a mandatory test for Chinese doctors of the National Medical Licensing Examination, thus becoming the first robot in the world to pass the exam.
Its developer iFlytek Co Ltd, a leading Chinese company engaged in artificial intelligence, said that the robot scored 456 points, which is 96 points higher than the required minimum, mignews.com  reports.
According to the developers, the robot with artificial intelligence can collect and analyze information about the patient and put a preliminary diagnosis. It will be used to assist doctors to improve the effectiveness of treatment in the future.
As stated in iFlytek, the robot is scheduled for launch in production in March 2018, however, it is not intended to replace doctors.