Kvant hesablamaları kibertəhlükəsizlik sahəsində problemlər yaradacaq Noyabr 08, 2017 | 10:48 / Maraqlı məlumatlar
Kvant kompüterlərin meydana çıxması ilə ənənəvi şifrələmə öeffektivliyini itirəcək.
Texnoloji cəhətdən ən inkişaf etmiş ölkələr uzun müddətdir ki, əsas diqqəti kvant hesablamalarının kriptoqrafiya üçün yaradacağı təhlükələrə yönəldiblər. Avropa Birliyi kriptoqrafiyanın inkişafına yalnız 2016-cı ildə 1,13 milyard dollar sərmayə yatırıb. Böyük Britaniya bu məqsədlə 300 milyon, Avstraliya və Kanada isə müvafiq olaraq 25 və 50 milyon dollar maliyyə sərf ediblər.
“ID Quantique”  şirkətinin rəhbəri Qrequar Ribordi hesab edir ki, kvant kompüterləri nisbətən geniş yayılmış açıq və bağlı açarlar kimi texniki şifrələmələri uğurla “sındırmağa” nail olanda, məlumatların itkisi daha böyük problemə çevriləcək.
www.securitylab.ru saytının məlumatında bildirilir ki, asimetrik kriptoqrafiyanın əsasında iki açar dayanır: biri məlumatları şifrələmək, digəri isə onları açmaq üçün istifadə olunur. Nəzəri kvant kompüterləri adi kompüterlərlə müqayisədə məsələləri daha sürətli həll edə və bağlı açarları deşifrə edə biləcək. Kvant hesablamaların inkişaf tempini nəzərə alsaq, bu, artıq 5-10 ildən sonra real ola bilər.
Ribordinin sözlərinə görə, kvant kompüterlərin meydana çıxması ilə ənənəvi şifrələmə öz effektivliyini itirəcək. Bu o deməkdir ki, şifrlənmiş növdə ötürülən bütün qiymətli məlumatlar zərər çəkəcək – bank sazişləri və kriptovalyuta da təhlükə altında olacaq. Cinayətkarlar dünyanın istənilən nöqtəsindən kritik əhəmiyyətli energetika obyektlərinə daxil ola biləcəklər.
Ekspert qeyd edib ki, bu problem kibertəhlükəsizlik sahəsində təkcə kəşfiyyat idarələri və ekspertlərə mane olamayacaq, həm də istifadəçi avtorizasiyası üçün açarların istifadə olunduğu WhatsApp kimi sosial platforma və messencerlərdə də problemlər yaradacaq.
Ribordi belə qənaətə gəlib ki, hökumət və şirkətlər artıq məlumatların qorunması istiqamətində ciddi tədbirlər görməlidir. Çünki təxminən 4-5 ildən sonra ənənənvi texnologiyalar kvant texnologiyalardan istifadə ilə həyata keçirilən hücumlara davam gətirə bilməyəcək.

With the advent of quantum computers, traditional encryption will no longer be effective.
The most technologically developed countries have long paid attention to the problem of the danger of quantum computing for cryptography.
Only in 2016, the EU invested $ 1.13 billion in the development of cryptography, Britain allocated $ 300 million for this purpose, Australia and Canada for $ 25 million and $ 50 million, respectively. When quantum computers can successfully crack the most common encryption techniques to date, such as open and closed keys, data leaks will cease to be individual incidents affecting only a few thousand or millions of people, said Quant Quantique, CEO Gregoire Ribordy.
At the heart of asymmetric cryptography are two keys: one can encrypt data, the other is used to decrypt it, www.securitylab.ru reports. Theoretically, quantum computers will be able to solve problems much faster than conventional computers and will be able to decrypt private keys. Given the pace of development of quantum computing, this can happen in 5-10 years.
According to Ribordi, with the advent of quantum computers, traditional encryption will cease to be effective. This means that all valuable information that is transmitted in encrypted form will be affected, bank transactions and cryptocurrency will be under threat, attackers will be able to access critical energy facilities from anywhere in the world, etc. As noted by the expert, this problem will affect not only the intelligence community and experts in the field of cybersecurity but also social platforms and instant messengers, such as WhatsApp, which use keys to authorize users.
According to Ribordi, companies and governments already have to take measures to protect information (for example, invest in secure communication systems), which will be relevant five or even ten years later, when their technology becomes vulnerable to attacks using a quantum computer.