Kvant hesablamaları kibertəhlükəsizlik sahəsində problemlər yaradacaq Noyabr 08, 2017 | 10:48 / Maraqlı məlumatlar
Kvant kompüterlərin meydana çıxması ilə ənənəvi şifrələmə öeffektivliyini itirəcək.
Texnoloji cəhətdən ən inkişaf etmiş ölkələr uzun müddətdir ki, əsas diqqəti kvant hesablamalarının kriptoqrafiya üçün yaradacağı təhlükələrə yönəldiblər. Avropa Birliyi kriptoqrafiyanın inkişafına yalnız 2016-cı ildə 1,13 milyard dollar sərmayə yatırıb. Böyük Britaniya bu məqsədlə 300 milyon, Avstraliya və Kanada isə müvafiq olaraq 25 və 50 milyon dollar maliyyə sərf ediblər.
“ID Quantique”  şirkətinin rəhbəri Qrequar Ribordi hesab edir ki, kvant kompüterləri nisbətən geniş yayılmış açıq və bağlı açarlar kimi texniki şifrələmələri uğurla “sındırmağa” nail olanda, məlumatların itkisi daha böyük problemə çevriləcək.
www.securitylab.ru saytının məlumatında bildirilir ki, asimetrik kriptoqrafiyanın əsasında iki açar dayanır: biri məlumatları şifrələmək, digəri isə onları açmaq üçün istifadə olunur. Nəzəri kvant kompüterləri adi kompüterlərlə müqayisədə məsələləri daha sürətli həll edə və bağlı açarları deşifrə edə biləcək. Kvant hesablamaların inkişaf tempini nəzərə alsaq, bu, artıq 5-10 ildən sonra real ola bilər.
Ribordinin sözlərinə görə, kvant kompüterlərin meydana çıxması ilə ənənəvi şifrələmə öz effektivliyini itirəcək. Bu o deməkdir ki, şifrlənmiş növdə ötürülən bütün qiymətli məlumatlar zərər çəkəcək – bank sazişləri və kriptovalyuta da təhlükə altında olacaq. Cinayətkarlar dünyanın istənilən nöqtəsindən kritik əhəmiyyətli energetika obyektlərinə daxil ola biləcəklər.
Ekspert qeyd edib ki, bu problem kibertəhlükəsizlik sahəsində təkcə kəşfiyyat idarələri və ekspertlərə mane olamayacaq, həm də istifadəçi avtorizasiyası üçün açarların istifadə olunduğu WhatsApp kimi sosial platforma və messencerlərdə də problemlər yaradacaq.
Ribordi belə qənaətə gəlib ki, hökumət və şirkətlər artıq məlumatların qorunması istiqamətində ciddi tədbirlər görməlidir. Çünki təxminən 4-5 ildən sonra ənənənvi texnologiyalar kvant texnologiyalardan istifadə ilə həyata keçirilən hücumlara davam gətirə bilməyəcək.

Квантовые вычисления представляют угрозу кибербезопасности Ноя 08, 2017 | 10:48 / Интересная информация
С появлением квантовых компьютеров традиционное шифрование перестанет быть эффективным.
Наиболее технологически развитые страны уже давно обратили внимание на проблему опасности квантовых вычислений для криптографии.
Только в 2016 году ЕС инвестировал в развитие криптографии $1,13 млрд, Великобритания выделила на эти цели $300 млн, Австралия и Канада - $25 млн и $50 млн соответственно. Когда квантовые компьютеры смогут успешно взломать наиболее распространенные на сегодняшний день техники шифрования, такие как открытые и закрытые ключи, утечки данных перестанут быть отдельными инцидентами, затрагивающими только несколько тысяч или миллионов людей, считает глава компании ID Quantique доктор Грегуар Риборди (Gregoire Ribordy).
В основе асиметричной криптографии лежит два ключа: один может зашифровать данные, другой используется для их расшифровки. Теоретически квантовые компьютеры будут способны решать задачи существенно быстрее по сравнению с обычными компьютерами и смогут расшифровывать закрытые ключи. Учитывая темпы развития квантовых вычислений, это может случиться уже через 5-10 лет.
По словам Риборди, с появлением квантовых компьютеров традиционное шифрование перестанет быть эффективным. Это значит, что пострадает вся ценная информация, которая передается в зашифрованном виде, под угрозой окажутся банковские транзакции и криптовалюта, злоумышленники смогут получать доступ к критически важным энергетическим объектам из любой точки мира и т.д. Как отметил эксперт, данная проблема затронет не только разведсообщество и экспертов в сфере кибербезопасности, но и социальные платформы и мессенджеры, такие как WhatsApp, использующие ключи для авторизации пользователей.
По мнению Риборди, компании и правительства уже сейчас должны принять меры по защите информации (например, инвестировать в безопасные системы связи), которые будут актуальны пять и даже десять лет спустя, когда их технологии станут уязвимыми к атакам с использованием квантового компьютера.