Alimlər proqramlaşdırılan sintetik dəri yaradıblar Oktyabr 17, 2017 | 11:00 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın Kornell Universitetinin mühəndisləri proqramlaşdırılan sintetik dəri hazırlayıblar. Səkkizayaqlı ilbizlər və mürəkkəb balıqlarının yırtıcı heyvanlardan gizlənmək cəhdi zamanı və ya, əksinə, öz qurbanının ardınca getdiyi zamankı hərəkət etmə üsulu yeni materialın prototipi kimi tətbiq olunub. Alimlər müxtəlif üçölçülü formaları əldə etmək imkanına malik elastik, uzadıla bilən material əldə ediblər.
hi-news.ru saytınnı məlumatına görə, pnevmo idarəolunan material başıayaqlıların (sefalopod) təkcə öz rəngini dəyişdirməyə imkan verən piqmenti deyil, həmçinin sıxılmaq və dartılmağa kömək edən dəri hüceyrələrinə oxşar yaradılıb. Əzələ hidrostatı adlandırılan bu xüsusiyyət skelet dəstəyinə malik deyil. İnsanlarda buna oxşar struktur dildir. Tədqiqatçılar başıayaqlıların əzələ hidrostatını öyrənərək onun əsasında formasını dəyişən xüsusiyyətlə malik olan sintetik parça yaradıblar.
Sintetik dərinin yaradıcıları bildirirlər ki, onların hazırladığı material temperaturun ölçülməsinin lazım olduğu ekstremal vəziyyətlərdə faydalı ola bilər. Məsələn, materialın ikiölçülü forması işığı əks etdirmək, üçölçülü forması isə onu əks etdirməmək üçün proqramlaşdırıla bilər ki, bununla temperatur rejimini optimal səviyyəyə qədər nizama salmaq mümkündür.
Bu xüsusiyyət su və ya hava mühitiylə xüsusi qarşılıqlı təsir tələb olunduqda da faydalı ola bilər. Materialın müqavimət qabiliyyətinin ölçüsünün dəyişikliyi sürətin nizama salınması üçün istifadə oluna bilər.

Engineers at Cornell University have developed a programmable synthetic skin inspired by the amazing ways octopus and cuttlefish are able to blend into their environment. The project spawned a stretchable material that’s capable of morphing into a variety of 3D shapes.
According to hi-news.ru, the pneumatically-activated material draws inspiration from the papillae that cephalopods use to camouflage. These papillae are muscular hydrostats with no skeletal support—much like the human tongue. The research team looked at these structures to create synthetic tissues capable of similar shape-shifting abilities.
The creators of synthetic skin say that their material can be useful in extreme situations where the temperature should be measured. For example, the two-dimensional form of the material can be programmed to reflect the light and the three-dimensional form can be programmed so that it can be adjusted to the optimum level.
This feature may also be useful when special interaction with water or the environment is required. Changes in the resistance of the material can be used to adjust the speed.