Alimlər proqramlaşdırılan sintetik dəri yaradıblar Oktyabr 17, 2017 | 11:00 / Texnoloji yeniliklər
ABŞ-ın Kornell Universitetinin mühəndisləri proqramlaşdırılan sintetik dəri hazırlayıblar. Səkkizayaqlı ilbizlər və mürəkkəb balıqlarının yırtıcı heyvanlardan gizlənmək cəhdi zamanı və ya, əksinə, öz qurbanının ardınca getdiyi zamankı hərəkət etmə üsulu yeni materialın prototipi kimi tətbiq olunub. Alimlər müxtəlif üçölçülü formaları əldə etmək imkanına malik elastik, uzadıla bilən material əldə ediblər.
hi-news.ru saytınnı məlumatına görə, pnevmo idarəolunan material başıayaqlıların (sefalopod) təkcə öz rəngini dəyişdirməyə imkan verən piqmenti deyil, həmçinin sıxılmaq və dartılmağa kömək edən dəri hüceyrələrinə oxşar yaradılıb. Əzələ hidrostatı adlandırılan bu xüsusiyyət skelet dəstəyinə malik deyil. İnsanlarda buna oxşar struktur dildir. Tədqiqatçılar başıayaqlıların əzələ hidrostatını öyrənərək onun əsasında formasını dəyişən xüsusiyyətlə malik olan sintetik parça yaradıblar.
Sintetik dərinin yaradıcıları bildirirlər ki, onların hazırladığı material temperaturun ölçülməsinin lazım olduğu ekstremal vəziyyətlərdə faydalı ola bilər. Məsələn, materialın ikiölçülü forması işığı əks etdirmək, üçölçülü forması isə onu əks etdirməmək üçün proqramlaşdırıla bilər ki, bununla temperatur rejimini optimal səviyyəyə qədər nizama salmaq mümkündür.
Bu xüsusiyyət su və ya hava mühitiylə xüsusi qarşılıqlı təsir tələb olunduqda da faydalı ola bilər. Materialın müqavimət qabiliyyətinin ölçüsünün dəyişikliyi sürətin nizama salınması üçün istifadə oluna bilər.

Ученые создали программируемую синтетическую кожу Окт 17, 2017 | 11:00 / Технологические новшества
Инженеры Корнеллского университета разработали программируемую синтетическую кожу. В качестве прототипа новому материалу послужила удивительная возможность осьминогов и каракатиц сливаться с окружающей средой, при попытке спрятаться от более грозных хищников или, напротив, при охоте за своей жертвой. У ученых получился гибкий, растяжимый материл, способный приобретать различные трехмерные формы.
Пневмоуправляемый материал создан по образу и подобию клеток кожи головоногих, обладающих не только пигментом, позволяющим им менять свою окраску, но также сжиматься и растягиваться. Эта особенность, называемая мышечным гидростатом, не имеет скелетной поддержки. Что интересно, очень похожая структура есть и у нас, людей. Это язык. Исследователи изучили мышечный гидростат головоногих и создали на его основе синтетическую ткань, обладающую такой же формоизменяемой особенностью.
Конечно, основой интерес вокруг этого материала связан с его камуфляжными функциями, однако, как отмечают его создатели, материал может найти более широкий спектр своего применения.