Alimlər portretlərin “canlandırılması” üçün alqoritm yaradıblar Oktyabr 13, 2017 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
İsrailin Tel-Əviv Universitetinin tədqiqatçılar qrupu “Facebook” sosial şəbəkəsinin nümayəndələri ilə birgə insanların şəkil və portretlərinə etalon videoqeyddən mimika köçürərək onları “canlandırmağa” imkan verən alqoritm hazırlayıblar.
Hazırda insanın hərəkətləri və mimikası haqqında məlumatlar toplamağa, onları rəqəmsal formaya çevirməyə, sonra isə onu digər insanın və ya personajın üçölçülü modelinə daşımağa imkan verən müxtəlif metodlar mövcuddur. Adətən bu kimi məlumatlar insanın bədənində bərkidilən kameralar üçün xüsusi tənzimləyicilər və ya çox sayda markerin köməyi ilə toplanır. Məhz belə yanaşma filmlərdə kompüter qrafikasında istifadə olunur. Digər metodlar əlavə avadanlıqlardan istifadəni tələb etmir. Lakin bu zaman ilkin məlumatların böyük massivi tələb olunur.
hitech.newsru.com saytının məlumatına görə. İsrail tədqiqatçıları tərəfindən təklif edilmiş texnologiya tələb olunan mimikanı nümayiş etdirən digər insanın olduğu bir videoqeyddən istifadə edərək insanın bir şəklini və ya portretini “canlandırmağa” imkan verir. İş prosesində alqoritm videodakı insanın mimikasını şəklə və ya təsvirə köçürür, yekun nəticənin daha həqiqi alınması üçün proqram üz ifadəsinin dəyişdiyi zaman yaranan qırışlar və ya təbəssüm zamanı görünən dişlər də daxil olmaqla, animasiyaya çevrilmiş təsviri detalları ilə əlavə edir.
Xatırladaq ki, keçən ilin mart ayında Stenford Universitetinin tədqiqatçılar komandası Maks Plank adına İnformatika Universiteti və Erlangen-Nürnberq Universitetindən olan həmkarlarının iştirakı ilə istənilən insanın mimikasının başqa insanın videoqeydinə daşınması texnologiyasını təqdim etmişdilər.

Ученые создали алгоритм для "оживления" портретов Окт 13, 2017 | 11:00 / Интересная информация
Группа исследователей из Тель-Авивского университета совместно с представителями соцсети Facebook разработала алгоритм, который позволяет "оживлять" фотографии и портреты людей, перенося на них мимику с эталонной видеозаписи.
В настоящее время существуют различные методы, позволяющие собирать данные о движениях и мимике человека, переводить их в цифровой вид, а затем переносить на трехмерную модель другого человека или персонажа. Обычно такие данные собираются с помощью специальных датчиков или множества маркеров для камер, закрепляемых на теле человека. Именно такой подход используется при создании компьютерной графики в фильмах. Другая группа методов позволяет обходиться без дополнительного оборудования, однако в этом случае требуется большой массив исходных данных.
Технология, предложенная израильскими исследователи, позволяет "оживить" одну фотографию человека или даже портрет с использованием лишь одной видеозаписи с другим человеком, который демонстрирует требуемую мимику. В процессе работы алгоритм переносит мимику человека с видео на фотографию или изображение, а чтобы итоговый результат получился более реалистичным, программа также дополняет анимированное изображение деталями, включая морщины, которые возникают при изменении выражения лица, или зубы, обнажаемые во время улыбки.
Напомним, в марте прошлого года команда исследователей из Стэнфордского университета при участии коллег из Университета информатики имени Макса Планка и Университета Эрлангена-Нюрнберга представила технологию переноса мимики любого человека на видеозапись с другим человеком.