Qarğalara şəhər küçələrini təmizləmək öyrədiləcək Oktyabr 10, 2017 | 03:00 / Maraqlı məlumatlar
Ağıllı varlıqlardan hesab olunan qarğalar analogiyanı anlamaq, eləcə də alətlərdən istifadə etmək bacarığına malikdirlər. Bəzi alimlər hesab edirlər ki, onların intellekti meymunların intellekti ilə rəqabət apara bilər. Holland startapı “Crowded Cities” qarğaları siqaret kötüklərini xüsusi qablara gətirməklə əvəzində yemək əldə etməyə öyrətmək niyyətindədir.
Hazırda şəhərlərin küçələrində çox sayda siqaret kötüklərinə rast gəlinir. Layihə yaradıcılarının sözlərinə görə, Amsterdam şəhərinin küçələrinə hər il təxminən 6 milyard kötük atılır. Buna görə də, startap komandası şəhərlərdə kötüklərin axtarışı ilə məşğul olacaq ağıllı quşların istifadə olunduğu sistem yaratmağa qərar verib.
naked-science.ru saytının məlumatına görə, layihənin müəllifləri ABŞ texnoloqu Coşua Kleynin 2008-ci ildə təsvir etdiyi, qarğaları sikkələr yığaraq onları yer fındığı ilə dəyişməyə öyrədən ticari avtomatın işindən ilhamlanıblar.
“Crowded Cities” də analoji yanaşmadan istifadə edir. Komandanın üzvləri mürəkkəb yemləmə qabı olan “Crowbar” adlı xüsusi qurğu hazırlayıblar. Quşlar kötükləri gətirərək “Crowbar” qıfına atmalıdır. Qıfın içində quraşdırılmış kamera qıfa düşən predmetin həqiqətən kötük olduğunu təsdiq etmək imkanına malikdir. Bundan sonra sistem xüsusi platformaya quşlar üçün müəyyən miqdarda yemək təqdim edir.
“Crowded Cities” komandasının üzvlərinin bildirdiyinə görə, hazırda sistemin bütün komponentləri işə hazırdır. “Crowbar” qurğularının Amsterdamın küçələrində quraşdırılmasından sonra sınaqlara başlanılacaq.

Воронов научат убирать улицы городов Окт 10, 2017 | 03:00 / Интересная информация
Вороны – очень умные существа, которые способны к пониманию аналогий, а также использованию инструментов. Некоторые ученые даже считают, что их интеллект может конкурировать с интеллектом обезьян. Можем ли мы использовать этих умных птиц себе во благо? Например, чтобы убирать улицы? Этим же вопросом задался голландский стартап Crowded Cities, который хочет натренировать воронов на то, чтобы они приносили окурки и получали взамен угощения.
Сигаретные окурки – это проблема многих городов. Особенно для Амстердама, где, по словам создателей проекта, на улицах ежегодно выбрасывается около 6 миллиардов окурков. Поэтому команда стартапа решила создать беспроигрышную систему, в рамках которой умные птицы будут перемещаться по городам в поисках окурков.
Авторы проекта вдохновились работой американского технолога Джошуа Клейна (Joshua Klein), в 2008 году описавшего торговый автомат, который обучил воронов собирать монеты и обменивать их на арахис.
Crowded Cities использует аналогичный подход. Члены команды разработали специальное устройство под названием Crowbar, которое, по сути, является сложной кормушкой. Птицы должны приносить окурки и бросать их в воронку Crowbar. Камера, установленная на дне воронки, подтверждает, что упавший предмет действительно является окурком. Затем система выводит небольшое количество еды на специальную платформу.
На данный момент, как заявляют члены команды Crowded Cities, все компоненты системы функционируют и готовы к работе. После сборки Crowbar начнут тестировать на улицах Амстердама.