İsveçrədə ilk “yeməli” robot hazırlanıb Oktyabr 09, 2017 | 02:25 / Maraqlı məlumatlar
İsveçrənin Lozanna şəhərində yerləşən Federal Politexnik Məktəbinin İntellektual sistemlər laboratoriyasının istehsalçıları gələcəkdə tibb sahəsində istifadənin mümkün olacağı ilk “yeməli” robot yaradıblar.
Artıq uzun illərdir ki, yumşaq robot texnikası həkim və mühəndislərin maraq dairəsindədir. Bu elastik qurğular kiçik əməliyyatların aparılması və ya dərmanların lazım olan orqana çatdırılmasında həkimlərə kömək edirlər. Sonra isə robotu pasiyentin orqanizmindən çıxartmaq və ya onun oradan özünün çıxmasına imkan vermək lazımdır. Lakin bu yanaşma geniş yayılmayıb. Artıq lazım olan məsələlərin icrasından sonra orqanizmdə həll olan “yeməli” robot daha effektiv üsul hesab olunur.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, “yeməli” qurğunun hazırlanması üçün jelatin və qliserindən istifadə olunub. İstehsalçılar bildirirlər ki, manipulyator və tənzimləyicilər, batareya və onun digər komponentləri daxil olmaqla, robotun bütün detalları tamamilə yeməlidir və orqanizm üçün təhlükəsizdir.
Alimlər hesab edirlər ki, gələcəkdə daha funksional və balaca robotlar hazırlaya biləcəklər. Bu robotun tamamilə həzm edilməsi və allergiyalara səbəb olmaması qurğunun komponentlərinin tərkibinə müxtəlif dərmanları və vitaminləri əlavə etməyi də mümkün edir.
Bununla belə, bu kimi robotları yemək hələ ki, mümkün deyil. İstehsalçıların sözlərinə görə, bu robotların dadı kifayət qədər xoşagəlməzdir. Zamanla çiyələk və ya qarpız dadına malik “yeməli” robotlar istehsal etməklə bu problemin həll olunması gözlənilir. Bu zaman onları satışa çıxarmaq mümkün olacaq.

In Switzerland, developed the first edible robot October 09, 2017 | 02:25 / Interesting information
Developers of the Federal Polytechnic School in Lausanne from the laboratory of intelligent systems created the world's first edible robot, whose descendants, they believe, will be useful in the future in medicine.
Soft robotics have long been of interest to medical professionals and engineers, since an elastic miniature robot can help doctors with small operations or delivering drugs to the right place, after which it is just enough to take it out of the patient's body, or let the robot get out of there independently and naturally. But such an approach may become morally obsolete, even if not widely used, because an "edible" robot that dissolves in the body after performing the necessary tasks, promises to be much more effective.
In Lausanne, gelatin and glycerin were used to create a "delicious" device. The developers claim that all parts of the robot, starting from manipulators and sensors, ending with the battery and its other components, are completely edible and safe for the body. Scientists believe that in the future will be able to develop much more functional and miniature robots, while the gelatine is good at making soft tentacle-manipulators. Since such a robot eventually completely digested and does not cause allergies, its components can be mixed with various medications and vitamins, thus creating opportunities for additional payload devices and freeing manipulators for other important tasks.
Nevertheless, you will not be able to have a bite with such robots. As reported by the developers, the taste is still quite nasty. Perhaps in time it will be possible to solve this problem by releasing edible robots with strawberry or watermelon flavor - then they can be sold together with the usual chewing sweets in stores.