“İnternet-medianın menecmenti: vəzifələr, problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi seminar keçirildi May 23, 2014 | 04:00 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 16 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova tədbirin İnternet-medianın problemlərinə həsr edildiyini bildirdi.
G.Nəbibəyova müasir dövrdə qabaqcıl informasiya texnologiyalarının (İT) cəmiyyətin inkişafında mühüm strateji mövqeyə malik olduğunu qeyd edərək, informasiyanın əldə olunması, emalı, saxlanması və operativ ötürülməsində İT-nin yaratdığı imkanların əhəmiyyətindən söz açdı. İKT-nin KİV-ə təsiri, İnternet-medianın inkişafı sahəsində mövcud problemlər, həlli yollarının araşdırılması və s. bu gün dünyada aktual məsələlərdən olduğunu söylədi.
“İnternet-medianın menecmenti: vəzifələr, problemlər və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Ülviyyə Rzayeva rəqəmsal əsrin jurnalistlərin qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu qeyd edərək, çağdaş dövrdə jurnalistikanın təkcə nəzəriyyə ilə deyil, həm də texniki biliklərə yiyələnmək zəruriyyəti ilə şərtlənən sahə olduğunu bildirdi. İT-nin imkanlarından geniş istifadənin jurnalistikada yeni yanaşma və tendensiyaların vüsət almasına səbəb olduğunu söylədi. O, İnternet-medianın inkişaf tarixi, beynəlxalq təcrübə, Azərbaycanda yeni media sahəsində vəziyyət, mövcud problemlər, o cümlədən İnternet-jurnalistin vəzifələri haqqında ətraflı məlumat verdi. Dünyanın informasiya mənzərəsini dəyişən elektron informasiya agentlikləri, e-qəzetlər, e-xəbər saytları, İnternet-TV, İnternet-radionun üstünlükləri, bu informasiya resurslarının müxtəlif hadisələrin, ən yeni xəbərlərin izlənilməsi, o cümlədən informasiyanın əldə olunması, emalı və ötürülməsi prosesində mükəmməl imkanlarından söz açdı. Yeni media vasitələrində informasiyanın keyfiyyəti və etibarlığının təmini, jurnalistlərin İnternet-mühitində müəllif hüquqlarının, informasiya təhlükəsizliyi və fərdi məlumatların qorunması, informasiya mədəniyyətinin formalaşması və s. sahədə mövcud problemlər, dünyada bu istiqamətdə görülən tədbirlər haqqında məlumat verdi.
Azərbaycanda yeni media sahəsində görülən tədbirlərdən danışan məruzəçi hazırda ölkədə müxtəlif sahələri əhatə edən 300-ə yaxın portal, xəbər saytı və İnternet informasiya resursunun fəaliyyət göstərdiyini, təkcə keçən il 70 xəbər portalı və saytın yaradıldığını bildirdi. Azərbaycan Mətbuat Şurası, Prezident yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondu və digər müvafiq qurumların birgə təşkilatçılığı ilə yeni medianın inkişafına, problemlərinə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlər, o cümlədən müsabiqələr haqqında məlumat verdi. Mətbuat Şurasının 2014-cü ili İnformasiya ili elan etdiyini xatırlatdı.
Sonra məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Müzakirələrdə iştirak edən G.Nəbibəyova, sektor müdirləri Əfruz Qurbanova və Xatirə Cabbarzadə və digərləri onlayn-medianın inkişafi, İnternetdə fikir və söz azadlığı, sosial medianın yaratdığı imkanlar və s. ilə bağlı rəy və təkliflərini səsləndirdilər.

Был проведен научный семинар “Менеджмент интернет-медии: объзанности, проблемы и перспективы” Мая 23, 2014 | 04:00 / Конференции, собрания
23 мая 2014 года в Институте информационных технологий был проведен очередной научный семинар 16-го отдела. Руководитель отдела Гюльнара Набибекова отметила, что мероприятие посвящено проблемам интернет-медиа. Г.Набибаева рассказала о важной стратегической роли информационных технологий в развитии общества.Она также отметила значении возможностей ИТ при получении информации, а также при ее обработке, сохранении и оперативной передачи.
Г. Набибаева отметила, что влияние ИКТ на СМИ, проблемы, существующие в сфере развития интернет-медиа, поиск путей их решения и др. являются одним из актуальных проблем в мире на сегодняшний день.
Затем выступила с докладом Ульвия Рзаева “Менеджмент интернет-медии: объзанности, проблемы и перспективы”.Она отметила, что цифровой век ставит перед журналистами новые задачи, а также отметила, что в настоящее время журналистика является областью, которая обусловлена не только изучением теории, но и использованием техники.
Ульвия Рзаева также отметила, что широкое использование возможностей ИТ способствует появлению новых подходов и тенденций в журналистике.
Она дала подробную информацию об истории развития интернет-медиа, о международном опыте, о ситуации в сфере нового медиа в Азербайджане, о существующих проблемах, а также об обязанностях интернет-журналиста.
Ульвия Рзаева рассказала о меняющих среду информаций мира сферу мира электоронных информационных агентствах, e-газетах, e-новостях, интернет-TV, о преимущетвах интернет-радио, а также рассказала о больших возможностях этих информационных ресурсов, участвующих в процессе слежения за самыми последними новостями, в различных событиях, получения информации, а также в процессе обработки и передачи информации.
Также докладчик рассказала об обеспечении качества и достоверности информации в средствах нового медиа, обеспечение защиты прав журналистов в интернет-среде и личной информации, а также рассказала о формировании информационной культуры и о проделанной работе в этой сфере во всем мире и о др.проблемах.
Докладчик рассказала о проделанной работе в области нового медиа, а также отметила, что на данный момент в стране действует около 300 порталов, сайтов новостей и информационных интернет- ресурсов и только за прошлый год были созданы 70 новостных порталов и сайтов.
Совет прессы Азербайджана при совместной организации Фонда государственной поддержки развития СМИ при президенте и некоторых структур дал информацию о конкурсах и о мероприятиях, посвященных развитию и проблемам нового медиа.
На мероприятии было отмечено, что Совет прессы объявил 2014 год - годом информации.
Затем состоялся широкий обмен мнениями по теме доклада.В обсуждениях участвовали Г.Набибекова, заведующие секторами Афруз Гурбанова иХатира Джаббарзаде и др. Они рассказали о развитии онлайн-медиа, о свободе слова и суждений в интернете, о возможностях, созданных социальными медиа и др., а также были высказаны мнения и предложения по этому поводу.