“Süni intellekt bəşəriyyət üçün təhlükəli deyil” Sentyabr 29, 2017 | 03:10 / Maraqlı məlumatlar
“Microsoft” şirkətinin həmtəsisçisi Bil Qeyts “The Wall Street Journal”a verdiyi müsahibədə süni intellektin bəşəriyyət üçün təhlükəli olmadığını bildirərək “Space X” və “Tesla” şirkətlərinin təsisçisi İlon Maskla mübahisəyə daxil olub. “Microsoft”un icraçı direktoru Satya Nadella da Bil Qeytslə razılaşıb.
“İlonu narahat edən nəzarət problemini insanlar qaçılmaz hesab etməməlidirlər. Mən bu məsələdə İlonla razı deyiləm. Təlaşa düşməyə ehtiyac yoxdur. Eyni zamanda belə bir problemin nə vaxtsa, reallıq ola biləcəyi faktını da gözardı etmək olmaz”, – deyə Bil Qeyts qeyd edib. futurist.ru saytının məlumatına görə, Satya Nadella bildirib ki, süni intellekt yalnız insanların sayəsində inkişaf edə biləcək. Bu da onun fəaliyyəti üzərində nəzarəti təmin etməyə və hələ hazırlanma mərhələsində onun bütün mənfi təsirlərini aradan qaldırmağa imkan verəcək.
Qeyd edək ki, daha əvvəl İlon Mask süni intellektin hökmranlığını Şimali Koreyanın nüvə sınaqlarından daha böyük təhlükə adlandırmışdı.

Искусственный интеллект не является главной угрозой человечеству Сен 29, 2017 | 03:10 / Интересная информация
Билл Гейтс вступил в полемику с Илоном Маском, заявив в интервью The Wall Street Journal, что искусственный интеллект не является главной угрозой человечеству. С основателем Microsoft согласился Сатья Наделла, его исполнительный директор.
«Так называемая проблема контроля, о которой беспокоится Илон не является чем-то, что люди должны считать неизбежным. В этом случае Илон и я расходимся во мнениях. Нам не надо впадать в панику. Также нам не надо слепо игнорировать факт, что такая проблема может когда-нибудь стать реальностью»,-отметил Гейтс. Наделла уточнил, что ИИ сможет развиваться только благодаря людям, что позволит поддерживать контроль над его функционированием и устранить все негативные эффекты еще на стадии разработки.
Ранее Илон Маск назвал господство искусственного интеллекта на государственном уровне гораздо большей угрозой, чем ядерные испытания Северной Кореи. Об этом глава SpaceX высказался в своем Twitter.