Stenford Universitetinin (ABŞ, Kaliforniya) “BackRub” sistemi üzərində işləyən tələbələri Larri Peyc və Sergey Brin 1998-ci ildə bu sistem əsasında “Google” tədris layihəsini yaradıblar.
my-calend.ru saytının məlumatına görə, axtarış sisteminin doğum gününün hansı tarixdə qeyd olunması hələ də mübahisə doğurur. Belə ki, müxtəlif illərdə sentyabr ayında bu sistem üçün 3 əlamətdar hadisə baş verib. 1997-ci il sentyabrın 15-də google.com domeni rəsmən qeydiyyatdan keçib, 1998-ci ilin sentyabrın 7-də şirkət hüquqi şəxs status alıb, 2006-cı ildə isə öz bloq səhifəsində doğum gününün 27 sentyabrda qeyd olunacağı haqqında məlumat paylaşıb.
İstifadəçilər bununla bağlı iki mülahizə irəli sürürlər: Birinci versiyaya əsasən, məhz 2002-ci il 27 sentyabr tarixində sistemin əsas səhifəsində ilk loqotip (tort və 4 şam) yerləşdirilib. Digər istifadəçilər hesab edirlər ki, səbəb “Yahoo” sistemi ilə indeksləşdirilmiş səhifələrin sayına görə aparılan rəqabət idi. 2005-ci ilin avqust ayında “Yahoo” şirkəti “Google”u ötdüyünü bildirib. Sentyabrda 2 dəfə ad gününü qeyd edən “Google” 2005-ci ilin sentyabrın 27-də öz liderliyini bəyan edib və məhz bu tarix hazırda “Google” axtarış sisteminin doğum günü hesab edilir.
Şirkət ad günü münasibətilə hazırladığı xüsusi “doodle”da 19 illik fəaliyyətində baş vermiş gözlənilməz hadisələr barədə məlumat verib. Hazırda axtarış sistemi 160 ölkədə 123 dildə danışan 4,5 milyarddan çox insana xidmət edir.

19 years have passed since the creation of Google search engine September 27, 2017 | 12:10 / Interesting information
Larry Peyc and Sergey Brin, who worked on the BackRub system in Stanford University (USA, California) in 1998, created a Google project based on this system.
The date of birth of the search engine is still controversial, my-calend.ru reports.Thus, in September in different years, 3 significant events took place for this system. On September 15, 1997, the google.com domain was officially registered, and on September 7, 1998, the company acquired a legal entity status, and in 2006 it shared information on its birthday on September 27th.
Users have two views on this issue: According to the first version, on September 27, 2002, the first logotype (cake and 4 candles) on the main page of the system was posted. Other users believe that the reason for the competition was the number of pages indexed by Yahoo. In August 2005, Yahoo announced that Google had gone through the process. Google, marking its birthday twice in September, announced its leadership on September 27, 2005, and this date is now considered the birthday of Google's search engine.