“Google” eksperimental şəhər tikəcək Sentyabr 21, 2017 | 12:43 / Maraqlı məlumatlar
“Google” korporasiyası şəhər mühitində yüksək texnologiyalı unikal innovativ yaşayış məntəqəsinin inşası ilə məşğul olacaq “Sidewalk Labs” şirkətini təsis edib.
popmech.ru saytının məlumatına görə, şirkət rəhbəri Deniel Doktoroff hazırda ABŞ-ın bir sıra şəhərləri üçün müxtəlif media platformalarının yaradılması üzrə layihələrə rəhbərlik edir.
“Sidewalk Labs” eksperimental yaşayış məntəqəsində şəhər mühiti sahəsində əhalinin yaşayış keyfiyyətini artırmaqla ekoloji şəraiti yaxşılaşdırmağa imkan verən yüksək texnologiyalı innovasiyalardan istifadəni planlaşdırır. Texnologiyalar həm nəqliyyat və infrastrukturu, həm də sosial sahə və idarəetmə sistemini əhatə edəcək.
Bildirilir ki, əvvəlcə şirkət poliqonda olduğu kimi, bütün texnoloji həllərin sınaqdan keçirildiyi kiçik ərazinin inşasını nəzərdə tutur. D. Doktoroffun sözlərinə görə, ərazi sonradan kompleks innovasiya laboratoriyasına çevriləcək bütöv şəhər olacaq. Unikal şəhərin harada inşa ediləcəyi barədə məlumat verilmir.

The Google corporation has developed a company called Sidewalk Labs, which lends itself to the construction of high-tech innovations in the city's spheres.
Head of Sidewalk Labs Daniel Doctoroff worked as Deputy Mayor of New York for economic development from 2001 to 2008  and now he manages projects to create various media platforms for a number of American cities. But now the company has conceived a much more ambitious project - not to alter the infrastructure of the city, but to build it from scratch, taking into account all the existing opportunities.
The Sidewalk Labs in the experimental plant promises to use all the high-tech innovations in the city center - just what the Moscow City Hall is doing, and this is the way the life of the population is alive, and this allows the ecological environment to grow. Technology cannot be just transport or infrastructure, but the social sphere as well as the system, popmech.ru reports.
It is reported that initially, the company plans to construct a small area where all the technological solutions are tested, as in the landfill. According to Dr. Doktoroff, the territory will be the whole city, which will later become a complex innovation laboratory. There is no information about where the unique city will be constructed.