İstehsalçıların sözlərinə görə, yeni layihə avtomatik videoköməkçilərlə ünsiyyəti daha rahat etmək üçün nəzərdə tutulub.
Facebook mütəxəssislərinin hazırladığı Learn2Smile alqoritmi həm istifadəçinin üz ifadəsini təhlil etmək, həm də həmsöhbətin mimikasına reaksiya vermək bacarığına malikdir.
naked-science.ru  saytının məlumatına görə, süni intellekt əsasında hazırlanmış layihə çərçivəsində Skype-da 250 videokonfrans yazısı təhlil edilib. Alqoritm danışıq zamanı hər bir üzdə 68 baza nöqtəsini “öyrənib”. Learn2Smile-ın bu məlumatları əsasında üz ifadələri və qeyri-verbal siqnalların kataloqu təşkil olunub.
Bildirilir ki, insanlar həmsöhbətin söz və emosiyalarına reaksiya verərkən adətən, eyni hərəkətləri icra edirlər: başlarını yırğalayır, əyir və gözlərini qırpırlar. Alqoritmin müəllifləri qeyd edirlər ki, hətta ağız və qaşların gözə çarpmayan hərəkətləri bu prosesdə son dərəcə informativ ola bilər.
Layihənin sınağı zamanı istifadəçinin mimikasına uyğun reaksiya verən canlandırılmış üz əldə edilib. Məsələn, əgər insan gülürsə, videobot ağzını açır və başını tərpədir. Mütəxəssislər eyni videoda bot və sınaq iştirakçılarından birinin reaksiyasını müşahidə ediblər. Learn2Smile mimikası insanlara tamamilə real görünüb: onun reaksiyaları insan reaksiyalarından o qədər də fərqlənməyib.
Yeni bot robot texnikası və süni intellektin inkişafı problemlərinə həsr edilmiş “International Conference on Intelligent Robots and Systems” beynəlxalq konfransında təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, bundan öncə Facebook mütəxəssisləri sosial virtual reallıq layihəsini təqdim etmişdilər.

The algorithm will be able to analyze the facial expression of the user and respond using appropriate non-verbal signals.
Developers of the social network Facebook have created the algorithm Learn2Smile, able not only to analyze the facial expression of the user, but also realistically respond to the facial expressions of the interlocutor.
Artificial intelligence, underlying the project, analyzed records of 250 videoconferences in Skype. The algorithm "studied" the location of 68 base points on each of the faces during a conversation. Based on this data, Learn2Smile compiled a catalog of basic facial expressions and nonverbal signals. Reacting to the words and emotions of the interlocutor, people perform several general types of actions: nod, tilt their head, blink. The creators of the algorithm note that even unobtrusive movements of the mouth and eyebrows can be extremely informative.
During the testing of the project, Learn2Smile received an animated "face" that reproduces the appropriate expression in response to the user's facial expressions. For example, if a person laughs, the "face" of the videobot opens the mouth slightly and tilts the head in a certain way. Participants in the testing observed the reaction of the bot and one of the experimenters to the same video. Facial expressions Learn2Smile seemed to people quite realistic, his reactions were not too different from the experimenter's reactions.
According to the developers, their project is aimed at making communication with automatic video assistants more comfortable for users. In the future, such bots will become increasingly difficult, their design will be more detailed, so users can face the "sinister valley" effect. This phenomenon, in which relatively objects similar to human beings (robots or dolls) disgust us because of small inconsistencies in human image - full face symmetry or unnatural movements.
The development will be presented at the International Conference on Intelligent Robots and Systems, dedicated to the problems of the development of robotics and artificial intelligence.