Moskva Elektronika və Riyaziyyat İnstitutunun Milli Tədqiqat Universitetinin texnologiyalar, sistemlər və proseslər sahəsində kosmik tədqiqatlar laboratoriyasının əməkdaşları qoxuların tanınması üçün neyroşəbəkə əsasında süni intellekti tətbiq ediblər. Bu, kimyəvi maddələrin geniş sinfinin qoxusunun tanınması üçün yığcam “elektron burun” qadcetinin patentini almağa imkan verib.
ferra.ru saytının məlumatında bildirilir ki, ideyaya əsasən, “elektron burun” yalnız müxtəlif qaz qarışıqlarını ayırd etməyəcək, həm də yeni qoxuları yadda saxlayacaq. Mütəxəssislər gələcəkdə qurğunun təhlükəsizlik xidmətləri ilə yanaşı, adi vətəndaşlar üçün də yararlı olacağını qeyd ediblər.
Universitetin professoru Vladimir Kulaqin bildirib ki, “elektron burun” qaz qarışıqlarının keyfiyyətli tərkibinin müəyyən edilməsi üçün ölçü cihazıdır. Hazırda çoxlu sayda qaz və qoxu sensorları mövcuddur, lakin onların hamısı yalnız müəyyən bir qoxunun tanınmasına uyğunlaşdırılıb. Yeni qadcet isə universaldır.
Tədqiqatçıların təklif etdiyi qurğu qarışıqların analizi zamanı yüksək dəqiqliyə nail olmağa imkan verir. Bunun sayəsində cihazın işini yeni qoxuları yadda saxlayan və onlarla yenidən qarşılaşdıqda asanlıqla ayırd edən canlıların iybilmə orqanlarının işi ilə müqayisə etmək olar.

10 August 2017 - 16:40 | Technological innovations
Employees of the Laboratory for Space Research in the Field of Technologies, Systems and Processes of MIEM HSE applied fast learning artificial intelligence on the basis of neural networks for odour recognition. This allowed obtaining a patent for a compact electronic nose gadget for recognizing the image of the smell of a wide class of chemicals.
According to the idea, the "electronic nose" will not only distinguish between different gas mixtures but also memorize new smells. Experts plan that the development in the future will facilitate the life of both security services and ordinary citizens.
"Electronic nose" is a gas analyzer, a measuring device for determining the qualitative and quantitative composition of gas mixtures. As noted, Vladimir Kulagin, professor of the MIEM NIU HSE, gas sensors, smells, there are a great many, but they are all set to recognize only one specific smell. The new gadget should be universal and capable of learning.
The proposal of researchers allows achieving high accuracy in the analysis of mixtures. Also, this makes the work of the device comparable to the work of the organs of smelling living creatures that remember new smells and, having met them again, can easily distinguish them.